Nedir

Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı belirtileri

Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı belirtileri
Legionelle pneumophilia isimli bir bakterinin neden olduğu Lejyoner hastalığı adını bu enfeksiyonun ilk olarak 1976 senesinde Amerikan Lejyonu adındaki kongreye katılan Amerikan ordusu emekli askerlerinde görülmesi sebebiyle almıştır. Bu hastalık hakkında bilgi almak isteyen yurttaşlar da ‘Lejyoner hastalığı nedir?’ sorusuna cevap arıyor. Peki, Lejyoner hastalığı belirtileri neler?

İlk olarak 1976 senesinde Philadelphia’da bir otelde Amerikan Lejyonerlerinin toplantısına katılanlarda ortaya çıkan bir salgın sonucu keşfedilen bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yurttaşlar araştırmalarını yoğunlaştırdı. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında lejyoner hastalığına dair bilinmesi gerekenler…

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner hastalığı, Legionella ailesi bakterilerinin neden olduğu bir akciğer iltihaplanmasıdır. Legionella bakterilerinin değişik bir çok türleri olsa da, Legionella pneumophila bu hastalığa en çok neden olan bakteridir.

Nasıl Bulaşır?

Legionella bulaşmış su damlacıklarının soğutma kulelerinin fanları, jakuzi ve duş başlıkları, sprey nemlendirme cihazları, dekoratif fıskiyelerle aracılığıyla havaya saçılarak solunum yoluyla alınarak akciğerlere ulaşmasıyla hastalığın bulaştığı düşünülmektedir. İnsanlar evde, işyerinde ya da halka açık yerlerde bu bakterilere maruz kalabilirler.

Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri 2-10 gün içinde başlar. Belirtiler grip benzeri ateş, kas ve eklem ağrıları, başağrısı, kuru öksürük, karın ve ishal şeklindedir. Bu şikayetler birkaç hafta sürebilir.

Tedavisi Nasıldır?

Tedavi antibiyotiklerle olur. Erken dönemde antibiyotik başlamak en iyi seçimdir. Tedavide gecikilirse sonuç kötü olabilir.

Hastalık belirtilerinden şüphelenildiğinde en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Korunma Yolları Nelerdir?

Hastalığın aşısı yoktur.

Kimler Riskli Gruptadır?

Sigara ve alkol bağımlıları, 50 yaş üstündeki kişiler, şeker ve kalp rahatsızlığı gibi sürekli bir hastalığı olan ve kanser gibi sebeplerle bağışıklığı zayıflamış kişilerin hasta olma riski yüksektir. Erkekler bayanlara göre iki kat daha fazla risk altındadır.

Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı belirtileri

Lejyoner Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Lejyoner Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Ve Tedavisi

Lejyoner Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Ve Tedavisi

Klima Mikrobuna Dikkat Uzm Dr Şafak Göktaş Klima Hastalıklarından Lejyoner Hastalığı

Klima Mikrobuna Dikkat Uzm Dr Şafak Göktaş Klima Hastalıklarından Lejyoner Hastalığı

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak