Nasıl Yapılır

LGS tercih işlemleri devam ediyor | LGS tercihleri için son gün ne zaman?

LGS tercih işlemleri devam ediyor | LGS tercihleri için son gün ne zaman?
Geçtiğimiz günlerde başlayan LGS tercih işlemleri devam ediyor. Henüz tercih yapmayan adaylar, nasıl tercih yapılacağını ve tercih yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırıyor. Ayrıca LGS tercihleri için son günün ne vakit olduğu da merak edilen diğer konulardan biri.Peki, LGS seçimi nasıl yapılır? LGS tercihleri ne vakit bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere geçişte 2 Haziran’da uygulanan Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) 2018 sonuçlarının açıklanması arkasından tercih işlemleri başladı. LGS tercihlerini nasıl yapacaklarını merak eden sekizinci sınıf talebeleri bir yandan da tercihler için son tarihin ne vakit olduğunu sorgulamak istiyor. 

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BİTECEK?

LGS tercihleri geçtiğimiz günlerde başladı. E Okul üstünden gerçekleştirilebilen lise tercihleri aracılığı ile bölgelerine en yakın ve kendilerine en uygun lise seçimini yapacak olan talebeler, bu çerçevede LGS tercih ve yerleştirme klavuzunu kullanacak. Adrese dayalı tercihler, bu çerçevede mecburi kılınacak. Aynı puandaki birden fazla kişinin aynı tercihte bulunması durumunda ise OBP önem arz edecek. Adaylar e-Okul üstünden 13 Temmuz Cuma günü saat 17.00’ye kadar tercihte bulunabilecek.

LGS TERCİHİ NASIL YAPILIR?

Tercih işlemi, https://e-okul.meb.gov.tr web adresinden yapılabileceği gibi talebenin mezun olduğu okuldan veya herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. Tercih listeleri kesinlikle ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Özel okullara kayıt işlemleriyse 11 Temmuz’da tamamlanacak. Bakanlık 2 Temmuz’da hem merkezi sınav sonuçlarına göre hem de adrese dayalı yerleştirme için tercih sürecini başlattı. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuz’da duyurulacak.  

E Okul üstünden gerçekleştirilebilen lise tercihleri aracılığı ile bölgelerine en yakın ve kendilerine en uygun lise seçimini yapacak olan talebeler, bu çerçevede LGS tercih ve yerleştirme klavuzunu kullanacak. Adrese dayalı tercihler, bu çerçevede mecburi kılınacak. Aynı puandaki birden fazla kişinin aynı tercihte bulunması durumunda ise OBP önem arz edecek.

LGS TERCİHİNİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Merkezi yerleştirme, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile talebe alan fen ve sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirmeyse okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, talebelerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek.     

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz Cuma saat 17.00’ye kadar tamamlanacak. Açıköğretim ortaokulu talebelerinin yerleştirme işlemleri, adrese dayalı talebe alan okullar için yerleştirme isteğinde bulunurlarsa, ikamet adresleri dikkate alınarak il ve ilçe talebe yerleştirme ve nakil komisyonlarınca 10-14 Eylül’de yapılacak.  

ADRESE DAYALI TERCİH ZORUNLU

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olanlar dahil, tüm talebeler adrese dayalı kayıt alan okul seçiminde bulunmak zorunda. Adrese göre talebe alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, LGS ile kayıt alan okullarla pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercihte bulunabilecek. LGS’ye girmeyenlerden ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak.    

Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek kaydı ile öğrenciler en çok beş okul seçimi yapabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en çok üç okul seçilebilecek. Öğrenciler, ayrıca isterse yerleştirmeye esas dördüncü nakil başvuru döneminde mesleki eğitim merkezlerini de seçebilecek. Sınava giren ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayanlar, isterlerse LGS ise talebe alan okullar için açılacak ekrandan en çok beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en çok beş okul olmak üzere toplam 15 okul seçiminde bulunabilecek.     

ÖĞRETMENLERDEN ÖĞRENCİLERE TERCİH DANIŞMANLIĞI

MEB, 2-13 Temmuz arasında tercih danışmanlığı komisyonları aracılığı ile talep eden talebelere destek verecek. Bu kapsamda 81 ilde yaklaşık 31 bin öğretmen vazife yapacak. Tercih yapmayan ya da tercihleri doğrultusunda hiç bir seçimine yerleşemeyen talebeler açıköğretim kurumlarına yönlendirilecek. LGS ile talebe alacak okul sayısı 1.373, bu okulların kontenjanıysa 126 bin 510 olarak belirlendi.

LGS tercih işlemleri devam ediyor | LGS tercihleri için son gün ne zaman?

Lise Tercih Işlemleri Ne Zaman Bitiyor Lgs Tercihi Nasıl Yapılır

Lise Tercih Işlemleri Ne Zaman Bitiyor Lgs Tercihi Nasıl Yapılır

Lgs Tercih Işlemleri Nasıl Yapılır E Okul Lgs Tercihleri Ne Zaman Sona Erecek

Lgs Tercih Işlemleri Nasıl Yapılır E Okul Lgs Tercihleri Ne Zaman Sona Erecek

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak