Nedir

LYM nedir? LYM düşüklüğü nedir?

LYM nedir? LYM düşüklüğü nedir?
LYM ne demektir sorusu bir çok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bir çeşit akyuvar hücresi olan LYM, bağışıklık sisteminin bir parçası olarak vücutta yer alıyor. Peki, LYM nedir? LYM düşüklüğü nedir?

Lym, bir çeşit akyuvar hücresi olan lökosit türünden beyaz kan hücresidir. Bağışıklık sisteminin birer parçasıdırlar ve hastalıklara karşı savunma oluşturmak adına üretilirler. Büyük granüler lenfositler ve küçük lenfositler olarak iki çeşittir. Bakteri, virüs, mantar ve parazit kaynaklı hastalıklara karşı metabolizmayı savunurlar. Lenfosit hücreleri, kemik iliğinde, dalakta ve lenf bezlerinde üretilirler. Hemositoblast (kök hücreler)’den ürerler.

Lenfosit hücreleri, hem kan dolaşımında hemde lenfotik sistemde bulunurlar. Lenfositler, tüm akyuvarların yaklaşık yüzde 40’ını oluşturur. Kan dolaşımındaki normal sayıları ortalama 1000 – 4800 µl civarıdır. Lenfositlerin tam sayısı, yapılacak hemogram (kan sayımı) testi işle belirlenir. Lenfositlerin iki türü vardır; B ve T hücreleri. B (Bond Marrow Dependent – Kemik iliği kaynaklı) tipi lenfosit hücreleri, savunma sistemi için hastalıklara karşı antikor üretirler.

LYM Yüksekliği

Lenfosit hücreleri, bazen yükselir. Bu durum genellikle, metabolizmanın bir hastalığa karşı bağışıklık sistemini uyardığı ve lenfosit sayısının arttığı manasına gelir. Mikrolitrede 3000^den fazla lenfosit sayısı lenfosit yüksekliği olarak değerlendirilir. Lenfosit yüksekliğine neden olan hastalıklar;

Su çiçeği

Grip hastalığı

Tüberküloz

Kabakulak hastalığı

Rubella Sendromu (Virüs kaynaklı enfeksiyon hastalığı)

Sitomegalovirüs herpes enfeksiyonu (Uçuk)

Bruselloz (hayvansal kaynaklı enfeksiyon)

Herpes Simpleks (Grip benzeri belirtiler gösteren enfeksiyon)

Bazı ilaçların yan etkileri

Mononükleoz (Tükürük ve salya yolu ile bulaşan, sıvı alımı ve istirahat etme ile tedavi olan, dalak büyümesine neden olabilecek ciddi komplikasyonları bulunan hastalık

Toksoplazma (Sürüngen ve Kuş enfeksiyonu. İnsanlarda da görülebilir.)

Hepatit (Sarılık)

Kan nakli sonrası

Crohn sendromu (Sindirim sistemi iltihabına neden olan, otoimmun hastalığı. Gıda terapisi ve antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir.)

AIDS (HIV virüsünün neden olduğu bağışıklık sistemi hastalığı. Yüksek bulaşıcışlık derecesine sahip bir hastalıktır.)

Otoimmun hastalıkları

Kan hücresi iltihabı

Lenfosit yüksekliği, mikrolitrede 3000’den fazla lenfosit sayısı görülmesi ile teşhis edilir.

LYM Düşüklüğü

Lenfosit düşüklüğü, bağışıklık sistemi yeteri oranda lenfosit hücresi üretemediğinde görülür. Yetişkin ve çocuklarda, lenfosit seviyeleri farklıdır ve lenfosit düşüklüğü teşhisi konmadan önce bu farklılık dikkate alınmalıdır. Yetişkinlerde lenfosit, mikrolitrede 1000 hücrenin altına düştüğünde, çocuklardaysa 3000 hücrenin altında olduğunda lenfosit düşüklüğünden laf etmek mümkün olur. Lenfosit düşüklüğüne neden olan hastalıklar;

Bulaşıcı hastalıklar (Grip ve hepatit gibi)

Otoimmun hastalıkları (Bağışıklık sistemi bozuklukları)

Stereoid tedavisi ( Gluko ve Kortikosteroidler )

Radyoterapi / Gamma Knife (Beyin tümörlerinin tedavisi için kullanılan kesiksiz cerrahi olarak adlandırılan ışın tedavisi)

 

LYM nedir? LYM düşüklüğü nedir?

Lym Nedir Lym Değeri Düşüklüğü Nedenleri

Lym Nedir Lym Değeri Düşüklüğü Nedenleri

Lymph Nedir Kanda Lym Yüksekliği Düşüklüğü Normal Değerleri Tahlili

Lymph Nedir Kanda Lym Yüksekliği Düşüklüğü Normal Değerleri Tahlili

Lym Nedir Lym Yüksekliği Lym Düşüklüğü

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak