Nasıl Yapılır

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır? Hangi besinlerde bulunur?

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır? Hangi yiyeceklerde bulunur?
Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır sorusu bir çok yurttaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Vücut ve beyin yapısında çok önemli role sahip olan magnezyumun hangi yiyeceklerde yer aldığı merak ediliyor. Peki, magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır? Hangi yiyeceklerde bulunur?

Vücudunuzun ve beyninizin sağlığında önemli bir rolü olan magnezyum, insan bedeninde en fazla bulunan minerallerden biridir. Magnezyum eksikliğinin nedenleri değişebilir. Yetersiz besin alımı ya da vücuttaki magnezyum kaybı bu sebeplerden birkaçıdır. Magnezyum kaybıyla ilişkili sağlık problemleri arasında diabet, çölyak hastalığı ve aç kemik sendromu sayılabilir. Çok fazla alkol kullanan insanoğlu da yüksek risk altındadır. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet yapsanız bile yeterince  bu minerali almıyor olabilirsiniz. Ancak magnezyum oranı yüksek yiyecekler tüketerek bu eksikliği giderebilirsiniz. Magnezyum bulunan yiyecekleri diyetinize dahil etmek, genel sağlığınızı da destekler. Peki Magnezyum nelerde bulunur?

Bitter çikolata

Magnezyum açısından çok zengindir, 1 gramlık (28 gram) bir porsiyonda 64 mg’dır. Bu, tavsiye edilen günlük alım miktarının (RDI)% 16’sına denk gelmektedir. Bitter çikolata barsaktaki dost bakterileri besleyen prebiyotik lif içerir. Kalp sağlığı için özellikle faydalıdır çünkü atar damarlarınızı kaplayan hücreleri korur. Bu yararlardan en uygun şekilde yararlanmak için enaz% 70 kakao içeren çikolataları seçin. 

Avokado

Avokado inanılmaz besleyici bir meyve ve lezzetli bir magnezyum kaynağıdır. Bir orta avokado, RDI’nin% 15’ini oluşturan 58 mg magnezyum sağlar. Avokadolar aynı zamanda potasyum, B-vitaminleri ve K vitamini bakımından da yüksektir. Ve pek çok meyveden farklı olarak, yağ oranı yüksektir

Fındık

Fındık besleyici ve lezzetlidir. Badem, kaju ve Brezilya fıstığı da dahil olmak üzere benzer kuruyemişlerde magnezyum oranı yüksektir. Buna ek olarak fındık, kalp sağlığı için faydalıdır ve aperatif olarak yendiğinde iştahı azaltabilir.

Bakliyat

Baklagiller, mercimek, fasulye, nohut, bezelye ve soya fasülyesi, yoğun oranda magnezyum içeren bir bitki ailesidir. Ayrıca potasyum ve demir oranı da yüksektir, özellikle vejeteryanlar için önemli bir protein kaynağıdır. Baklagiller lif bakımından zengindir ve düşük glisemik indekse sahip oldukları için kolesterolü düşürür, kan şekerini kontrol edebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilirler

Soya peyniri

Soya peyniri, yüksek protein içeriği sebebiyle vejeteryan diyetlerinde çoğunlukla temel bir besin maddesidir. Ek olarak, bazı çalışmalar, Soya peyniri tüketiminin atar damarlarınızı kaplayan hücreleri koruyabileceğini ve mide kanserine yakalanma riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Keten, kabak ve chia tohumu

Tohumlar inanılmaz derecede sağlıklıdır. Birçoğu (keten, kabak ve chia tohumları dahil olmak üzere)yüksek oranda magnezyum içerir. Ek olarak, tohumlar demir, tekli doymamış yağ ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Kepekli tahıllar

Buğday, yulaf ve arpayla karabuğday ve kinoa gibi kepekli tahıllar, magnezyum dahil olmak üzere bir çok besin maddesinin mükemmel kaynaklarıdır. Kontrollü çalışmalar, tüm tahılların kalp hastalığı riskini azalttığı göstermiştir. Dahası, glüten içermezler, bu nedenle çölyak hastalığı ya da glüten duyarlılığı olan insanoğlu da bunlardan hoşlanırlar. 

Yağlı balıklar

Özellikle yağlı balıklar, inanılmaz besleyicidir. Magnezyum oranı bir çok balık türünde yüksektir. Somon, uskumru ve pisi balığı bunlardan birkaçıdır. Balık aynı zamanda potasyum, selenyum, B-vitaminleri ve diğer çeşitli yiyecekler açısından da zengindir. Yağlı balıkların yüksek oranda alınması, özellikle kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli kronik hastalıkların azalması ile bağlantılıdır.

Muz

Muzlar dünyanın her yerinde en popüler meyveler arasındandır. Muz ayrıca C vitamini, B6 vitamini, magnezyum ve lif sağlar. Olgun muzlar şeker ve karbonhidratta diğer meyvelerden daha yüksektir, bu nedenle diabetli insanoğlu için uygun olmayabilirler. Ancak, muzlar olgunlaşmamışsa, karbonhidratlarının büyük bir kısmı, sindirilmeyen ve emilmeyen dayanıklı nişastalardır. İltihabı azaltabilir ve barsak sağlığını iyileştirebilir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Önemli oranda magnezyum içeren yeşillikler arasında lahana, ıspanak, lahana ve şalgam sayılabilir. Yapraklı yeşillikler, A vitamini, C vitamini, K vitamini, demir ve manganez de dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerin mükemmel bir kaynağıdır.

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır? Hangi besinlerde bulunur?

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Neler Hasta Saglik Sitesi

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Neler Hasta Saglik Sitesi

Magnezyum Nelerde Var Nerede Bulunur Magnezyum Bulunan Gıdalar

Magnezyum Nelerde Var Nerede Bulunur Magnezyum Bulunan Gıdalar

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

1 Yorum

Yorum bırak