Genel

Mavi Balina – Dünya’nın En Büyük Hayvanı

Dünya’nın en büyük hayvanı nedir sorusuna genellikle fil cevabı verildiğini duyarız. Ancak Dünya’daki en büyük hayvanın ne olduğuna bilimsel olarak yaklaştığımız zaman, dünyanın en büyük hayvanının mavi balina olduğunu görmekteyiz. Yeterince olgunluğa erişmiş bir mavi balinanın kuyruğundan baş kısmına olan uzunluğu yaklaşık olarak 23 metre ile 30 metre arasında olmaktadır. Yetişkin bir mavi balinanın ağırlığı ise 150 tondur. Olgun bir mavi balina 8-10 katlı bir bina boyu kadar uzayabilmektedir, ağırlıkları ise 112 adet zürafa nın ağırlığıyla neredeyse aynıdır. Son zamanlarda balina avcılığının artmasıyla beraber yakalanmış olan en büyük mavi balina 25 metre boyundadır. Mavi balinalarda dişiler genellikle erkeklerden daha ağır olurlar. Bilinen en ağır mavi balina dişidir ve tam olarak 176,792 kg ağırlında dır.

Mavi balinaların baş kısmı geniştir, hatta o kadar geniştir ki yaklaşık olarak bir futbol oyununda oynayan tüm futbolcuları ağzının içine sığdırabilecek kadardır ki buda neredeyse 50 kişi demektir. Mavi balinaların kalbi bir araba boyutundadır, atardamarları ise bir insanın sığabileceği boyuttadır. Bebek bir balina yaklaşık 7.5 metre boyundadır, ve bir filden daha ağırdır. Gelişimleride hızlı olan mavi balinaların kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilmesi için geçen süre 7 aydır. Bir bebek balinanın günde içtiği anne sütü 379 litredir. Olgun bir mavi balina ise günde 4 tona kadar karides tüketebilir.  Bir çok insan Dünya’daki en büyük hayvanların dinozorlar olduğunu düşünmektedir, ancak Dünya’da yaşamış olan en büyük dinozorun ağırlığı 81,647 kg dır. Buda yetişkin bir mavi balinanın ağırlığının yarısına bile denk gelmemektedir. Dünya’nın en büyük hayvanının denizde yaşamasının nedeni karadaki canlıların ağırlıkları ile kendilerini dengelemek zorunda olduklarındandır, ancak denizde yaşayan canlılar sudan yardım aldıkları için kendilerini dengelemek zorunda değildirler.

Bundan önceki yüzyıllarda Dünya’da yaşayan canlı mavi balina sayısının 200,000 adet olduğu düşünülmektedir, ancak avlanma ve denizlerdeki kirlilik nedeniyle günümüzde bu sayı 10,000 adete kadar düşmüş durumda. Mavi balinalar 1960 yılından beri nesli tükenmek üzere olan hayvanlar listesinde, ancak bu mavi balinaların kurtarılmasının pek mümkün olmayacağı açıklanmış durumda.

Kaynak: Bilgiustam.com

Yazar Hakkında

Puften Bilgiler

Felsefi yaklaşımlar, gelişen düzen hepimizi bir bilgi gurusu haline getirdi! Eften püften bilgilerin yerine sizlere yararlı olabilmek adına sitemizde kaliteli içeriklere yer vermeye gayret ediyoruz. İyi bloglar!

Yorum bırak