Nedir

Melisa çayı nedir? Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayı nedir? Melisa çayının yararları nelerdir?
Melisa çayı ne demektir sorusu bir çok kişi tarafından sorgulanmaya ve merak edilmeye başlandı. Birçok hastalıkla baş edebilen melisa çayının bayağı fazla faydası bulunuyor. Peki, Melisa çayı nedir? Melisa çayının yararları nelerdir?

Melisa, veya “Melissa officinalis,” anksiyete, uyku bozuklukları, hazımsızlık ve yaraları iyileştirmek için asırlardır kullanılan nane ailesine ait bir bitkidir. 1 tatlı kaşığı kadar kuru Melisa’yı bir bardak içerisinde demleyerek çay yapabilirsiniz. Melisa çayını günde 4 kez içebilirsiniz. Ayrıca demlediğiniz Melisa Çayına, pamuk batırarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

MELİSA ÇAYININ FAYDALARI

Uykusuzluk tedavisi

Melisa çayının sakinleştirici bir tesiri vardır ve uykuya dalmak için yardımıc olur. Birçok çalışmada uykusuzluk ve anksiyete tedavisinde melisa kullanımı üstüne araştırmalar yapılıyor. Maryland Üniversitesi Medical Center göre, kediotu, şerbetçiotu ve papatya gibi melisa da incelendi. Araştırma sonuçlarına gore, Melisa uykuya dalmak ve uyku kalitesi açısından çok yararlı olduğu ortaya çıktı.

Hazmı kolaylaştırıyor

Ayrıca hazımsızlığı çözmek için de Melisa çayını içebilirsiniz. Oğulotu sindirimi kolaylaştırmak ve gastrointestinal rahatsızlıkları azaltmakta geleneksel olarak kullanılmaktadır. Georgetown University Medical Center’da yapılan araştırmalara göre, melisa hazımsızlık tedavisinde etkilidir. Yine, melisa çoğunlukla hazımsızlık tedavisinde diğer otlar ile birleştirilebilir. Örneğin nane ve melisa beraber mide sorunlarının enaza indirilmesine yardımcı olur.

Herpes lezyonlar ve Soğuk yara Tedavisi

Soğuk yaralar ve herpes lezyonlarına melisa çayı uygulayabilirsiniz. Michigan Üniversitesinin yaptığı çalışmalara göre, Oğulotu herpes virüsüyle mücadele eden flavonoidler, fenolik asitler ve diğer bileşikleri içermektedir. Tıbbi araştırmalar, melisa’nın eherpes simpleks virüsünü yok ettiğini gösteriyor. Georgetown Üniversitesi, ağız ve genital organ çevresinde bulunan herpes lezyonları olan hastalarda faydalı olduğunu ortaya çıkardı.

Alzheimer Hastalığının belirtileri

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bazı tıbbı çalışmalara göre, melisa çayı içmek, Alzheimer hastalığının belirtileri iyileştirmek için yardımcı olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre, melisa ajitasyonu azaltmak ve Alzheimer olan kişilerde bilişsel fonksiyonları geliştirmek için yararlı oluyor. Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi, belleği geliştirmek ve Alzheimer hastalığından hafif ve orta derecede muzdarip olan kişilerde anksiyeteyi azaltabileceğini belirtiyor. BU kişilere Melisa çayı tavsiye ediliyor.

Melisa Çayı’nın diğer kullanım alanları

Mutfak

Dünya mutfaklarında ödüllü şefler, melisa, nane gibi otları aroma, tat lezzeti için kullanıyor. Taze Melisa yaprakları özellikle yemeklerde daha çok tercih ediliyor. Kurumuş Melise yaprakları, limonlu çay üretmekte kullanılıyor. Genellikle yeşil ya da siyah çaylara ilave ediliyor. Taze melisaysa balıklarda, yeşil salata, meyve salataları, sebze yemekleri, tavuk ve soslara lezzet katmak üzere kullanılıyor.

Aromatik

Sadece seyrek parfüm yapımında kullanılmaktadır. Melisa’nın yağı da çıkarılmaktadır.

Kozmetik

Melisa bitkisi cildi temizler ve ayrıca akne tedavisinde de etkilidir. Uçucu yağı hafif kurutma tesirine sahiptir ve kuru deri üzerinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar

Oğulotu, tiroid ilaçları ve HIV ilaçları gibi bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Ilaç ya da sağlık koşullarıyla herhangi bir etkileşimi engellemek için melisa kullanmadan önce hekiminizle konuşun.

Melisa çayı nedir? Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir Melisa Çayı Nasıl Demlenir

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir Melisa Çayı Nasıl Demlenir

Melisa Çayı Nedir Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

Melisa Çayı Nedir Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir Nasıl Demlenir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak