Nedir

MeteoUyarı nedir? Meteorolojik renk kodları ne anlama geliyor?

MeteoUyarı nedir? Meteorolojik renk kodları ne anlama geliyor?
Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, kuvvetli meteorolojik gelişmelerde renk kodları ile uyarı sistemi yaşama geçirildi. MeteoUyarı ismi verilen sistemle birlikte, kuvvetli meteorolojik hadiselerde yurttaşlara önceden renk kodlarıyla uyarı yapılacak. İşte, MeteoUyarı uygulaması ve kullanılan renk kodlarının anlamları…

tarafından kuvvetli meteorolojik hadiseler öncesi hazırlanan ve yayımlanan uyarıların renk kodları sistemi ile duyurulması için “” uygulaması devreye alındı. Avrupa Birliği ülkelerinde de bulunan yeni sistem, “Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın” sloganı ile kullanıma sunuldu.

UYGULAMA KULLANILMAYA BAŞLANDI

Kurumun “www.mgm.gov.tr” web sitesinde başlayan uygulama ile artık renkli uyarı sistemi ile veriliyor. Hazırlanan “Türkiye için uyarı durumu” haritasında her il ve ilçe, şiddetli meteorolojik hadise riskine göre, kırmızı, turuncu, sarı veya yeşil renklerden biri ile gösteriliyor. Böylece, kullanıcıların karşısına renkli bir ülke haritası çıkıyor.

RENKLERİN ANLAMLARI

MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:

KIRMIZI RENK: Kırmızı, hava ile ilgili “çok tehlikeli durum”un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler pek çok durumda geniş bir alan üstünde yaşamı tehdit edecek özellikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sık sık takip edilmesi önem taşıyor.

TURUNCU RENK: Turuncu, hava ile ilgili “tehlikeli durum”larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sık sık gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

SARI RENK: Sarı, havada “potansiyel tehlike durumu”na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

YEŞİL RENK: Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor.

Benzer Konular :

Renk Kodlu Ilk Meteorolojik Uyarı Yapıldı

Renk Kodlu Ilk Meteorolojik Uyarı Yapıldı

Renk Kodlu Ilk Meteorolojik Uyarı Yapıldı

Renk Kodlu Ilk Meteorolojik Uyarı Yapıldı

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak