Nasıl Yapılır

MTV 2. taksit ödemeleri başladı… Borç sorgulama nasıl yapılır?

MTV 2. taksit ödemeleri başladı… Borç sorgulama nasıl yapılır?
Trafiğe kayıtlı olan her araç için mecburi tutulan Motorlu Taşıt Vergisi’nde (MTV) 2.’nci taksit dönemi geldi. Çeşitli faktörlere göre tutarı değişen MTV’nin ikinci taksitinin 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi gerekiyor. Peki, MTV borç sorgulaması ve ödemesi nasıl yapılır? İşte, MTV hakkında merak edilenler!

MTV ödemesi yılda iki eşit taksit olarak ocak ve temmuz aylarında ödeniyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk taksit ödemesi, 31 Ocak’ta bitmişti, ikinci taksit ödemeleriyse bu ay içinde gerçekleşecek. Araç sahipleri, 2018 yılı MTV taksit ödemesini, Başkanlığın web sayfası aracılığı ile kredi ve banka kartları ile yapabilecek.

MTV BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME

MTV borç sorgulaması ve ödemesi için bir çok yol bulunuyor.

1- MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu ya da MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.

2- Anlaşmalı bankaların web bankacılığını kullanarak ya da banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir.

3- gib.gov.tr’de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartıyla ödeme yapılabiliyor.

4- GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün.

31 ARALIK 2017’DEN ÖNCE TESCİL EDİLEN ARAÇLAR

31 Aralık 2017 tarihinden önce kayıt ve tescil edilen araçlar için MTV hesaplamasında araç değerine bakılmayacak. Bu araç sahipleri MTV’yi araçlarının motor hacmine göre ödeyecek.

Buna göre 31 Aralık 2017’den önce aracını tescil ettirenler, 1 Ocak 2018’den sonra 1300 cc ve aşağısı araçlar (1-3 yaş) için 743 lira, 1301 cc-1600 cc arası araçlarda bin 294 lira, 1601 cc-1800 cc arası araçlarda 2 bin 284 lira, 1801 cc-2000 cc arası araçlarda 3 bin 598 lira, 4001 cc ve yukarısı araçlarda 29 bin 483 lira MTV ödeyecek.

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal yeni yılda uygulanacak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hakkında zam oranlarını açıklamıştı Ağbal; ‘Yasal değişiklikle binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) % 40 oranında arttırıyoruz. Burada yalnızca binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı var, diğer araçlarla alakalı normal yeniden değerleme oranında artış olacak’ şeklinde konuştu. MTV zammıyla birlikte en düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi 258 lira artacak. Peki hangi araç sahipleri 2018 senesinde ne kadar vergi ödeyecek? İşte merak edilen sorunun yanıtı

DİKKAT: Aşağıdaki Motorlu Taşıt Vergi hesaplama ekranı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aittir. Çıkacak olan sayılar, vergi güncellemesinin halen yapılmaması sebebiyle eski fiyatları gösterebilir.

MTV 2. taksit ödemeleri başladı… Borç sorgulama nasıl yapılır?

Mtv Borç Sorgulama Taksit Ödemesi Nasıl Ve Nereden Yapılır

Mtv Borç Sorgulama Taksit Ödemesi Nasıl Ve Nereden Yapılır

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak