Nedir

Panik atak nedir? Panik atak belirtileri ve tedavisi

Panik atak nedir? Panik atak belirtileri ve tedavisi
Aniden başlayan ve vakit zaman tekrarlayan, yoğun sorun ya da korku nöbetlerine panik atak deniliyor. Genelde terleme ve çarpıntı gibi fiziki değişikliklerle kendini belli eden panik atağın belirtileri ve tedavisi bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler tarafından merak ediliyor. Peki, panik atak nedir? Panik atak belirtileri neler?

Aniden ortaya çıkan, vakit zaman kendini tekrarlayan endişe, korku, sorun gibi duyguları içerisinde bulunduran panik atak nöbetleri can sıkıcı olabiliyor. Bu hastalığın altında yatan sebepleri ve tedavisini merak eden yurttaşlar da konu hakkında bilgi almak için araştırma yapıyor. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında panik atak hakkında merak edilen ayrıntılar…

Tanımı: Panik bozukluğu nefes almada güçlük, çarpıntı, terleme, titreme, bulantı-karın sızısı, ölüm korkusu, çıldırma korkusu veya kontrolünü kaybetme gibi çeşitli bedensel ve zihinsel belirtilerin ön planda olduğu, yineleyici ve beklenilmedik panik ataklarla giden sık görülen bir bozukluktur. Panik atak yalnızca panik bozukluğunda görülmez. Hemen hemen her anksiyete (bunaltı) bozukluğunda ve diğer psikolojik hastalıkların seyri esnasında panik atağı görülebilir. Panik bozukluğundaki panik ataklar kendi kendine ve beklenilmedik karakterdedir. Ayrıca panik bozukluğunda kişiler yeniden panik atak yaşayacağına dair kaygılı bir beklenti içine girerler.

Şikayetleri: Kişinin genel görünümünde panik atak yaşamadığı sürece bariz bir değişiklik yoktur. Ancak panik atak esnasında kişi oldukça kaygılı ve telaşlı olabilir. Rahat konuşamayabilir, sesi titreyebilir. Korku temel hakim olan duygudur. Şiddetli bir ölüm korkusu, delirme, kontrolünü kaybetme korkusu belirgindir.  Nöbet geçtikten sonra kişide temel hakim duygu yeniden panik atak yaşama korkusudur. Ataklar dışında kişide zihinsel beceriler olağandır. Fakat atak sırasında zihinsel karışıklık, kendisini ve çevresini değişmiş olarak kavrama olabilir.

Fiziksel belirtiler arasında çarpıntı, terleme, titreme, nefes almada güçlük, göğüs sızısı, göğüste sıkışma hissi,  bulantı, karın sızısı, baş dönmesi, bayılacakmış gibi olma, uyuşma, karıncalanma hissi, üşüme yada sıcak basması, tansiyon değişiklikleri yer almaktadır.

Bulguları: Hekime başvuran kişide yukarda sayılan şikayetlerin kişi tarafından ifade edilmesi veya hekim tarafından bu belirtilerin olup olmadığının sorgulanması bulguları ortaya çıkaracaktır. Yani kişinin şikayetleri aynı zamanda doktor için bulgu olacaktır.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Yukarıda sayılan şikayetleri olan hastalar psikiyatriste başvurmalıdır. Psikiyatristler tarafından hastalar, hem panik bozukluğu hem ayırıcı tanı hem de eşlik edebilecek olan organik hastalıklar yönünden değerlendirilirler. Değerlendirme sonucunda hastaların tanısı netleştirilip gerekli tedavi psikiyatrist tarafından başlanır. Burada akıl tutulması gereken panik atak belirtilerinin yalnızca panik bozukluğunda değil diğer psikolojik hastalıklarda ve bedensel hastalıklarda ( Kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, nörolojik hastalıklar, endokrinolojik hastalıklar, ilaç zehirlenmeleri ve diğer organik hastalıklar) da ortaya çıkabilmesidir. Bu nedenle hastalar bu belirtileri yaşadıklarında vakit kaybetmeden hekimlere bilgi ve tedavi maksatlı başvurmalıdır.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Bu kadar gürültülü ve kişinin konforunu bozan bir hastalık olmasına karşın panik bozukluk ilaç tedavisine yaklaşık yüzde 75 oranında yanıt vermektedir.  Ayrıca psikoterapilerinde panik bozukluğunun tedavisinde oldukça önemli bir yeri olduğu akılda tutulmalıdır.

Panik bozukluğu belirtileri yaşayan kişiler öncelikle doktora başvurmalıdır. Mümkünse bu doktor bir psikiyatrist olmalıdır. Panik bozukluğu tanısı konulan hastalar hastalığın en uygun şekilde tedavisi için doktoru tarafından belirlenen ilaç tedavisini ve psikiyatrik görüşmelerini düzenli bir şekilde devam ettirmelidir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da doktor olmayan kişilerce tavsiye edilen psikiyatrik ilaçların katiyen kullanılmamasıdır. Uzman olmayan kişilerce yapılan ilaç uygulamaları hiç arzu edilmeyen olumsuz tıbbi durumların ortaya çıkmasına ve var olan panik bozukluğun tedavisinin gecikmesine neden olabilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: İlaç tedavisi sonrasında bazan geçici olarak uykusuzluk, çabuk öfkelenme, yerinde duramama gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler birkaç gün ile 2 hafta arasında sürebilir. Bu yan etkiler sebebiyle ilaç tedavisi doktora görünmeden kesilmemelidir. Hekime başvurduğunuzda gerekli bilgi verme ve ilaç tedavisi düzenlemesi yapılacaktır.

Tedavi başlandıktan sonra hasta kendini iyi hissettiğini düşünüp kendisi tedavisini sonlandırmamalıdır. Zamanından önce sonlandırılan tedavi hastalığın hızlı bir şekilde tekrar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle psikiyatristle tedavi üstüne düzenli işbirliğinin devam ettirilmesi hastalığın kontrolü ve sonlanması için çok büyük önem arz etmektedir.

Panik atak nedir? Panik atak belirtileri ve tedavisi

Panik Atak Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Panik Atak Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Panik Atak Nedir Panik Atak Belirtileri Nasil Panik Atak Tedavisi Evdeve Bitkisel Psikolog Onerisi Istanbul Ankara

Panik Atak Nedir Panik Atak Belirtileri Nasil Panik Atak Tedavisi Evdeve Bitkisel Psikolog Onerisi Istanbul Ankara

Panik Atak Bitkisel Tedavi Ve Belirtileri Doğanın Şifalı Eli

Panik Atak Bitkisel Tedavi Ve Belirtileri Doğanın Şifalı Eli

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak