Nedir

Pankreas nakli nedir?

Pankreas nakli nedir?
Organ nakli, vücutta görevini yapamayan organın yerine canlı bir verici veya kadavradan alınan sağlam organın nakledilmesi işlemi olarak tanımlanıyor. Pankreas nakli de en fazla araştırılan organ nakli türleri arasında yer alıyor. Peki, pankreas nakli nedir?

Dünya çapında milyonlarca kişi hayatını devam ettirmek için organ nakline ihtiyaç duyuyor. Organ nakli, son evreye gelen organ yetmezliklerinde tek çözüm olarak görülüyor. En çok merak edilen organ nakli türlerinden bir tanesi de pankreas nakli. Pankreas naklini yapmaktaki maksat, vücutta insülin hormonu salınımını sağlamak, şeker (glukoz) kullanımını normalleştirmek ve hastayı insülinden bağımsız hale getirmektir. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında pankreas nakli hakkında tüm ayrıntılar…

Tanımı: Kronik böbrek yetmezliği sebebiyle böbrek nakli olmuş ya da olacak hastalarda, insülin tedavisi gerektiren “Şeker Hastalığı” ( Tip I Diabetes Mellitus ) varlığında, hastaları insülin tedavisinden kurtarmak ve şeker hastalığının vücut üstüne olan olumsuz etkilerini engellemek maksadıyla uygulanan bir organ nakli şeklidir. Pankreas nakli ya böbrek nakliyle beraber veya böbrek nakli ameliyatından sonra ikinci bir ameliyatla yapılmaktadır. Başarılı geçen pankreas naklinden sonra hastalarda dışardan insülin kullanma ihtiyacı ortadan kalkar. Bu sayede Şeker Hastalığının neden olduğu böbrek, kalp – damar, göz ve sinir sistemi gibi organlarda oluşan uzun vadeli hasarların önlenebileceği öngörülmektedir.

Ancak pankreas nakli ameliyatlarında başarı oranı diğer organ nakli ameliyatlarına kıyasla biraz daha düşük düzeydedir. Bunun ana sebebi pankreas organının narin yapısından dolayı ameliyat esnasında gözle görülemeyen hasarlanmaların oluşmasıdır. Bu hasarlar ameliyat sonrası dönemde hem pankreasın kendisinde hem de ameliyat yapılan bölgede ciddi sorunlar gelişmesine neden olabilir. Bu sorunlar tekrar ameliyat olmayı ve seyrek de takılan pankreasın çıkartılmasını gerektirebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında pankreas nakli ameliyatlarında, nakledilen pankreas organının ilk 1 sene boyunca bedenin ihtiyacını görecek şekilde faaliyetlerini gösterebilme olasılığı %75 – 85 arasındadır. 3.yılda bu oranlar yüzde 60 – 70 düzeylerine, 5.yılda % 50’lere düşmektedir. Bu veriler yurtdışında pankreas naklinin yoğun olarak yapıldığı ülkelerdeki başarı oranlarını yansıtmaktadır. Ülkemizde pankreas nakli diğer organ nakilleri kadar sık yapılmamaktadır.

Pankreas nakilleri yalnızca beyin ölümü gerçekleşmiş kadaverik donörlerden temin edilen pankreas organıyla gerçekleştirilebilmektedir. Canlı vericili pankreas nakil ameliyatları yapılmamaktadır. Ülkemizde pankreas nakil ameliyat sayılarındaki yetersizliğin bir nedeni de beyin ölümü gelişmiş hastalarda yeterli organ bağışı olmayışıdır.

Ülkemizde halen Tip II Diabetes Mellitus hastalarında ve Kronik Böbrek Yetmezliğinin eşlik etmediği Tip I Diabetes Mellitus hastalarına pankreas nakli yapılmamaktadır.

Ülkemizde pankreas nakil ruhsatı olan merkezler kamu ve özel hastaneler olmak üzere İstanbul, Antalya, Ankara ve Malatya illerinde bulunmaktadır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi pankreas nakil operasyonlarının yapıldığı kamu üniversite hastaneleridir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Ülkemizde pankreas nakligenel olarak böbrek nakli ameliyatından sonra yapılmaktadır. Bu nedenle hastalar öncesinde böbrek nakli ameliyatı oldukları için kullanılan ilaç tedavilerine ve takip programlarına âşina olurlar. Genel olarak tüm nakil türlerinde olduğu gibi pankreas nakli olan hastalar bedenin bağışıklık sistemini baskılayan bir takım ilaçları kullanmak zorundadır. Bu ilaçlar hekim kontrolünde ve düzenli takip altında kullanılır. Genel olarak enfeksiyonlara yatkınlık oluşturmaları dışında ciddi yan etkileri olmayan tedavilerdir. Çok seyrek olarak bazı bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar deri ve diğer iç organ kanserlerine yatkınlığı artırabilirler. Hastaların bu açıdan da takip altında olması önemlidir.

Pankreas nakli nedir?

Pankreas Nakli

Pankreas Nakli

Pankreas Nakli Nedir

Pankreas Nakli Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak