Nasıl Yapılır

Pasaport randevusu nasıl alınır? İşte başvuru ekranı

Pasaport randevusu nasıl alınır? İşte başvuru ekranı
Pasaport randevusu nasıl alınır sorusunun cevabı yüz binlerce kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Yurt dışına yolculuk yapabilmek için sahip olunması gereken pasaport, özellikle ülke dışına yolculuk yapmak isteyen kişilerin almak için uğraştığı ve nasıl alındığını merak ettiği bir belgedir. İşte, pasaport randevusu hakkında ayrıntılı bilgiler.

Pasaport başvuru işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nden randevu alınarak yapılmaktadır. Pasaport başvurusunu öncelikle e-Pasaport sitesinden randevu alarak ilçe emniyet müdürlüklerinden yapabilirsin. Randevu almak için epasaport.egm.gov.tr adresine giriş yaparak, sitenin sağ üst köşesinde “Başvur” bölüme tıklayıp gerekli adımları izleyerek randevu oluşturabilirsiniz. Sistem üstünden oluşturduğunuz randevuyu, gidemeyeceğiniz durumlarda iptal etmeniz de mümkün. Sistem tarafından 30 gün içerisinde 3 kere randevu iptal edebilme hakkı verilmiştir.

E-PASAPORT SİSTEMİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

PASAPORT BAŞVURUSUNDAN İSTENEN BELGELER

Sistemden randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra arzu edilen belgelerin tamamlanması gereklidir. Söz konusu belgeler alınacak pasaport türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Pasaport alırken arzu edilen belgeler şu şekildedir

Umuma Husus Bordo Pasaport için istenen belgeler

TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gereklidir)

2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm)

Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır

Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın veya ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır

Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır

Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması halinde tarayıcıda taranamamaktadır

Pasaport Defter Bedeli Makbuzu

Maliye Bakanlığınca her sene belirlenen Pasaport Defter Bedeli  Tüm Bankalar ve Emniyet Müdürlüğü içinde bulunan Vergi Dairesi veznesine yatırılabilir.

Vergi tahsil alındısının “MÜKELLEF” yazılı birinci suretine “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesiyle banka görevlisinin“ISLAK İMZASININ” bulunması gereklidir. Dekont müracaat sırasında ibraz edilecektir. İnternetten bu hesaba havale ya da EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gereklidir.

Pasaport Harç Bedeli Makbuzu

Maliye Bakanlığınca her sene belirlenen Pasaport Harç Bedeli, tüm Bankalara yatırılabilir. Dekonta “TAHSİL EDİLMİŞTİR” kaşesi basılıp yetkililer tarafından imzalanmasından sonra “MÜKELLEF” yazılı birinci nüshasının alınması gereklidir. Buna dair makbuz (Dekont) müracaat sırasında ibraz edilecektir. Yeni düzenlemelerle beraber Umuma Mahsus Pasaportlar 10 yıla kadar tanzim edilebilmekte olup, 18 yaşından küçük olanlar için bu süre 5 sene olarak uygulanmaktadır.

Daha önce alınmış bir pasaport var ise, müracaat sırasında bu pasaportun da getirilmesi gereklidir.

NOT: Diğer pasaport türlerine yapılan başvurularda istenen belgeler büyük ölçüde benzerlik göstermekle beraber bazı farklılıklar mevcuttur.

HER TÜRLÜ PASAPORTU ALMAKTA GEREKLİ OLAN BELGELERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

PASAPORT HARCI NE KADAR?

Her sene düzenli olarak artan pasaport ücretlerinin 2018 yılı zam oranı belli oldu. Vatandaşlar, 2018 yılından sonra pasaportlarını almak için yüzde 14,47 oranı kadar daha fazla ödeme yapacaklar. Bu nedenle de yurtdışına çıkacak veya çıkması muhtemel kimselerin bu pasaportları alırken ödeyecekleri miktar da hali ile artacak.

Ödenecek olan harç miktarları ve ne kadar süreyle geçerli oldukları süre şöyle; 6 aylık; 137,50 TL, 1 senelik; 201,30 TL, 3 senelik; 465,50 TL, 4-10 senelik; 657,40 TL. Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen yeni pasaport harç bedelleri, zamlı haliyle 2018 Ocak ayı başından sonra geçerli olmaya başlayacak.

Pasaport randevusu nasıl alınır? İşte başvuru ekranı

Pasaport Randevu Alma Basvurusu

Pasaport Randevu Alma Basvurusu

Pasaport Yenileme Işlemleri Nasıl Yapılır Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır Pasaport Randevusu Nasıl Alınır Soruları Merak Ediliyor
Pasaport Yenileme Işlemleri Nasıl Yapılır Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır Pasaport Randevusu Nasıl Alınır Soruları Merak Ediliyor

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak