Nedir

Penis kanseri nedir? Penis kanseri belirtileri

Penis kanseri nedir? Penis kanseri belirtileri
Penisin üstünde ya da içerisinde başlayan bir kanser türü olan penis kanseri seyrek görülen bir türdür. Çoğunlukla sünnetsiz erkeklerde görülen penis kanseri, penis renginde değişiklikler ve penis derisinin kalınlaşması gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Peki, penis kanseri nedir?

Ürolojik kanserlerin içinde enaz görülen türün penis kanseri olduğuna dikkati çeken uzmanlar, hastalığın altında yatan sebeplerin genital siğiller, şeker hastalığı, vücut direncini düşüren başka hastalıklar, sigara kullanımı, AIDS ve sünnet yaptırmamak olduğunu ifade ediyor. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında penis kanseri hakkında ayrıntılar…

Penis Kanserinin Tanımı:

Penis kanseri penisteki hücrelerin kontrol edilemeyen büyümesi sonucu gelişen bir kanser türüdür. Penisin baş veya gövde kısımdan da gelişebilir. Sünnet olmayanlarda daha sık görülür.

Penis Kanserinin Belirtileri:

Penis kanserinin çoğunlukla ilk belirtisi penis derisinde görülen kızarıklık, kalınlaşma, renk değişikliği, dökülme, yara veya siğil benzeri oluşumlardır. Bu belirtiler çoğunlukla penisin baş kısımda veya sünnet olmayanlarda sünnet derisinde olmakla beraber penis gövdesinde de görülebilir.

Peniste şişme veya bir kitle (yumru) oluşumu, büyümüş lenf bezelerine bağlı kasık bölgesindeki yumrular da penis kanseri belirtisi olabilir.

Penis Kanserinin Tanısı:

Penis kanserinin kesin tanısı biyopsiyle konur. Bu işleme muayene esnasında penis kanserinden şüphe edildiğinde başvurulur.  Biyopsi esnasında kuşkulu lezyondan küçük bir doku parçası alınır ve patoloji laboratuarına tahlile gönderilir. Bazen kasık bölgesindeki büyümüş lenf bezlerinden alınan iğne biyopsisiyle de penis kanseri tanısı konabilir.

Penis Kanserinin Tedavisi:

Penis kanserinin tedavisi hastalığın evresine kısaca yaygınlık derecesine ve kanserin türüne göre değişir. Bazen kanserli dokuyla birlikte penisin bir bölümünü çıkarılması yeterli olabilir. Bazen ise penisin tamamının çıkarılması gerekebilir. Çıkarılan tümör dokusunun patolojik incelenmesi sonucu kanserin türüne ve hastalığın evresine göre, ışın tedavisi (radyoterapi) veya ilaç tedavisi (kemoterapi) tedaviye eklenebilir.

Penis kanseri tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar:

Tedaviden sonraki dönemde hastalar, vücutta kalmış olabilecek kanser hücrelerin bir müddet sonra kanserin tekrar ortaya çıkmasına sebep olmasını engellemek için takip edilirler.

Bu süreçte hastalar belli aralıklarla kontrollere çağrılır. Kontroller esnasında genel muayene ve gerek duyulması durumunda bazı kan testleri ve görüntüleme tetkikleri yapılabilir.

Penis kanseri nedir? Penis kanseri belirtileri

Penis Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Penis Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Penis Kanseri Resimleri Penil Cerrahi · Penil Cerrahi · Penil Cerrahi · Penil Cerrahi

Penis Kanseri Resimleri Penil Cerrahi · Penil Cerrahi · Penil Cerrahi · Penil Cerrahi

Penil Cerrahi

Penil Cerrahi

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak