Nedir

Prostat kanseri nedir? Prostat kanseri belirtileri

Prostat kanseri nedir? Prostat kanseri belirtileri
Geceleri idrara kalkmak, zorlu idrar yapmak gibi alt idrar yolu şikayetleri ile kendini gösteren bir kanser türü olan prostat kanserinin toplumda görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor. Vatandaşlar da prostat kanseri hakkında bilgi almak ve kafalarındaki soru işaretlerini çözmek adına prostat kanserine dair araştırma yapıyor. Peki, Prostat kanseri nedir? Prostat kanseri belirtileri neler?

Erkeklerde en çok görülen kanserler arasında ilk sıralarda yer alan prostat kanseri, ileri yaştakilerin yanı sıra gençlerde de rastlanıyor. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında erkeklerin korkulu rüyası prostat kanseri hakkında merak edilen ayrıntılar…

Prostat Kanserinin Tanımı:

Prostat kanseri, erkeklerde prostat ismi verilen ve idrar torbasının hemen altında bulunan yaklaşık kestane büyüklüğündeki bir organdan köken alan bir kanser türüdür. Kötü huylu prostat büyümesi olarak da bilinir. Prostat kanseri iyi huylu prostat büyümesinden ( BPH, benin prostat hiperplazisi) farklı bir hastalıktır.

Prostat Kanserinin Belirtileri:

Prostat kanseri erken evrede hiç bir belirti vermeyebilir.  Hastalık ilerledikçe ortasından geçen idrar kanalına bası yapar idrar yapmayla ilgili belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler; idrar yapmada zorlanma, idrar yapamama, idrar tıkanıklığı, idrar yapmaya başlamada ve idrarı tutmada güçlük, sık idrara gitme, idrar akımında zayıflama, kesik kesik idrar yapma, idrar yaparken yanma ve kanlı idrar yapmadır.  Ancak bu belirtiler iyi huylu prostat büyümesinde de (BPH) görülebilir.

Hastalık meni kanalına yayılırsa menide kan görülebilir. Hastalığın omurga ve kalça kemiklerine yayılması halinde ise sırt ağrıları, bel ağrıları, kalça ağrıları görülür.

Hastalığın makata doğru büyümesiyle kabızlık sorunları görülebilir.

Prostat Kanserinin Bulguları:

Prostat kanseri olan bir kişinin kendi kendine fiziki olarak fark edebileceği bir bulgu yoktur.

Prostat Kanserinin Tanısı:

Prostat kanserinin kesin tanısı prostat biyopsisiyle konur. Prostat biyopsisi kan PSA (prostat spesifik antijen) seviyesi yüksek olan veya parmakla prostat muayenesinde kuşkulu bir durum belirlenen kişilere yapılır. İşlem esnasında özel bir ultrason ve iğne yardımı ile makattan girilerek prostat dokusundan küçük parçalar alınır ve tahlil için patoloji laboratuarına gönderilir.

Babasında veya amcasında prostat kanseri olan bir erkek 40 yaşından itibaren, bu şekilde bir durum yok ise 50 yaşından sonra yılda bir kez PSA baktırmalı ve üroloji doktoruna muayene olmalıdır.

Prostat Kanserinin Tedavisi:

Prostat kanserinin tedavisi hastalığın evresine, kan PSA seviyesine, biyopsideki tümörün bazı özelliklerine ve hastanın genel sağlık durumu ve seçimine göre değişir.

Eğer hastalık prostat kapsülü dışına çıkmamışsa izlem, ışın tedavisi ve ameliyat tedavi alternatifleri arasındadır. Prostat ameliyatında tüm prostat dokusu, meni keseleri ve meni kanallarının uçları çıkarılır. Eğer gerek duyulursa ameliyat esnasında leğen boşluğundaki bazı lenf bezleri de çıkartılır. Prostat ameliyatı açık veya kapalı yöntemler ile yapılabilir. Açık prostat ameliyatı ya göbeğin altından veya perine ismi verilen bölgeden yapılan bir kesiyle gerçekleştirilir. Kapalı ameliyattaysa laparoskopik veya robotik yöntemler kullanılır.

Eğer hastalık prostat kapsülü dışına çıkmış lakin lenf bezleri, kemik veya diğer organlara yayılmaışsa ışın tedavisi, hormon tedavisi ve ameliyat tedavileri beraber kullanılabilir.

Eğer hastalık kemiklere yayılmışsa hormon tedavisi uygulanır. Hormon tedavisi testislerin alınması veya bazı ilaçlar kullanılarak yapılır. Bir süre sonra hormona karşı direnç gelişen hastalardaysa hormon ilaçları dışında bazı ilaçlar kullanılır. 

Prostat kanseri tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar:

Tedavi sonrası dönemde hastalar kendilerine uygulanan tedaviye göre takip edilirler.  Amaç tedavi sonrası vücutta kalmış olan kanser hücrelerin bir müddet sonra kanserin tekrar ortaya çıkmasına sebep olmasını engellemektir.

Bu süreçte hastalar belli aralıklarla kontrollere çağrılır. Kontroller esnasında; uygulanan ilk tedaviye göre değişmekle beraber genel muayene, parmakla rektal muayene, PSA ve diğer bazı kan testleri, röntgen ve biyopsi yapılabilir.

Prostat kanseri nedir? Prostat kanseri belirtileri

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Nedir

Prostat Kanseri Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak