Nedir

PUBG nedir, nasıl oynanıyor?

PUBG ne demektir, nasıl oynanıyor?
Son yılların en popüler oyunlarından biri olan PUBG, Türkiyede de büyük bir ilgi görüyor. Bilgisayarlarda olduğu kadar telefonlarda da büyük büyük yankı uyandıran PUBG, bireysel, iki kişi ya da grup durumunda oynanabiliyor. Peki, PUBG ne demektir, nasıl oynanıyor?

PlayerUnknown’s Battlegrounds kısaltması ile , Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur. Dünyada ve Türkiye’de yoğun bir oyuncu kitlesi bulunan PUBG, FPS oyun kategorisi içinde yer almaktadır. İlk çıktığı dönemde PC platformu için Steam üstünden yayımlanan oyun, artık akıllı telefon ve tabletlerde oynanabiliyor.

PUBG NASIL OYNANIR?

PUBG’de asıl maksat yaşamda kalmaktır lakin bu maksadı gerçekleştirirken de diğer oyuncuları saf dışı bırakmak için harekete geçmek gerekiyor. Oyunda 100’e yakın oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içerisinde oyuna başlarlar. İstedikleri vakit uçaktan atlarlar ve paraşütleri ile adanın herhangi bir konumuna inerler.Tek başına grup durumunda girmeyi tercih eden oyuncular rastgele farklı oyuncularla takım olarak eşleştirilir. Her durumda oyuncular oyunu kazanmak için hayatını kaybetmeden en sona kalan oyuncu veya takım olmaya çalışırlar. Takımdaki tüm oyuncular hayatını kaybetmeden takım dağılmaz.

Her maç oyuncular belirli bir rotada ilerleyen uçaklardan istedikleri vakit atlayarak paraşütle 8 x 8 kilometrelik geniş bir haritaya dağılırlar. Oyuncular haritaya indiklerinde oyuna bir tesiri olmayan şahsi kıyafet seçimleri dışında diğer oyunculara karşı üstünlük sağlayacak hiç bir şeyi olmaz. Oyuncular kask, zırh, çanta, silah, bomba, araç gibi çeşitli ekipmanlar bulmak için çeşitli binaları ve alanları ararlar. Zırh, kask, çanta gibi ekipmanlar 3 seviyeye sahiptir.. Oyuncuların haritanın bazı belirli bölgelerinde daha iyi ekipman ve araçlar bulma ihtimalleri daha fazladır. Her oyuncu daha kaliteli ekipman bulmak istediğinden bu bölgelere daha çok akın ederler ve bu durum bu bölgeleri daha tehlikeli hâle getirir. Seviye arttıkça kapasiteleri ve kaliteleri de artar. Oyunda oyunculara 2 farklı görüş olanağı sunulur isteğe göre oyuncular birinci kişi ve ya üçüncü kişi nişancı modunda oynayabilirler. Oyun sırasında görüş perspektifini değiştirmek mümkündür.

Her birkaç dakikada bir harita rastgele bir bölgeye doğru küçülmeye başlar. Haritanın güvenli bölgesine gitmek için oyunculara belirli bir vakit verilir. Zamanında güvenli bölgeye varamayan oyuncular dışarda kalan tehlikeli bölgeyi yavaşla saran mavi parlayan bir duvar ile karşılaşırlar.
Oyun boyunca kırmızı bölge ismi verilen haritanın rastgele belirlenen bir kısmına bomba yağar. Oyuncular bu bombalardan kurtulabilmek için yapıların içine saklanır ve ya o bölgeden uzaklaşmaya çalışır.

Bir tam oyun süresi ortalama 30 dakikadan fazla sürer. Her oyun sonu oyuncular yaşamda kaldıkları süreye, öldürdükleri oyuncu sayısına, oyunculara verdiği hasara göre oyun içi para birimi ile ödüllendirilirler. Bu mükâfatlandırma sadece oyunu kazanan oyuncular için değil, tüm oyuncular için geçerlidir. Bu oyun içi paralar oyunculara bedava kasa alma olanağı sunar. Kasaların fiyatı her satın alıştan sonra katlanarak artar ve anahtar gerektiren etkinlik kasaları dışında kasaları açmak parasızdır içinden rastgele bir eşya çıkar. Kasalar açılmadan ya da açılırsa içinden çıkan eşyalar Steam topluluk pazarında da satılabilir.

Benzer Konular :

Pubg Nedir Nasıl Oynanır

Pubg Nedir Nasıl Oynanır

Pubg Nasıl Oynanır

Pubg Nasıl Oynanır

Pubg Nedir Pubg Nasıl Oynanır

Pubg Nedir Pubg Nasıl Oynanır

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak