Nedir

Regaip Kandili ne zaman? 2019 Regaip Kandili’nin tarihi

Regaip Kandili ne zaman? 2019 Regaip Kandili'nin tarihi
Mübarek 3 ayların gelişini simgeleyen Regaip Kandili’nin 2019 tarihi merak konusu oldu. Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç ayların müjdecisi Regaip Kandili’nin tarihine yönelik araştırmalar hız kazandı. Peki, Regaip Kandili ne zaman? Regaip ne demek?

Son vakitlerde en çok araştırılan konulardan bir tanesi de oldu. Ramazan ayının habercisi, üç ayların ilk kandil gecesi olan mübarek Regaib Kandili için sayılı gün kaldı. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar… 

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2019 dini günler takvimi ile tüm kandillerin tarihi yurttaşlara duyurulmuştu. Buna göre, Regaib Kandili 7 Mart Perşembe günü idrak edilecek. 2019 yılının üç aylar başlangıcı 8 Mart Cuma’dır.

REGAİP NEDİR?

“Regâib” kelimesi, “kendisine istek edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, içten kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce candan arzulanması nedeniyle bu geceye “Regâib” denilmiştir.”

Regaip Kandili’nde en çok yapmamız gereken hususlardan birisi ibadet, birisi tövbe ve bir öteki de duadır. İbadet; yaratılanın, yaratanına sevgi ve saygıyla boyun eğmesidir. İbadet anlamının temel olarak; “bağlanmak”, “boyun eğip itaat etmek” ve “kulluk etmek” gibi üç önemli boyutu bulunmaktadır.

Regaip ile alakalı ayet-i Kerimeler:

Regaip sözcüğü Kur’an’da geçmemektedir. Ancak “reğabe”den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur’ân’da sekiz yerde geçmekte ve “reğabe”nin ifâde ettiği anlam için kullanılmaktadırlar.

Ayrıca, “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyle ise o aylarda kendinize zulmetmeyin.” (Tevbe Suresi, 36) Hz. Peygamber’in (sav) bir hadisinde, ayet-i kerimede işaret buyurulan “ haram ayların, Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayları olduğu vurgulanmaktadır:

Benzer Konular :

Regaip Kandili Ne Zaman Hangi Gün Regaip Gecesinin Anlamı Ne

Regaip Kandili Ne Zaman Hangi Gün Regaip Gecesinin Anlamı Ne

Regaib Kandili Ne Zaman Regaib Kandili Tarihi Son Dakika Haberler Akşam

Regaib Kandili Ne Zaman Regaib Kandili Tarihi Son Dakika Haberler Akşam

Regaip Kandili

Regaip Kandili

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak