Genel

S.O.S. İmdat Çağrısı S.O.S Uzun Yazılışı ve Anlamı Nedir?

Uzun yıllardır duymaya alışık olduğumuz bir kelime S.O.S. açılım olarak Türkçe pek bir şeylere benzetilemiyor olsada yabancı dillerde hakkında bir çok rivayet bulunan ve acil durumlarda imdat çağrısı olarak kullanılan. Beden diliyle de kolayca ifade mümkün olan S.O.S. in ne olduğunu puften.com olarak masaya yatırdık..

Öncelikle S.O.S. kelimesinin yabancı dillerde özellikle İngilizce olarak teorik olarak tahminleri yapılan açılımlarını incelersek karşımıza çıkan cümle yapıları şu şekilde olmaktadır.

Save our Ship” Yani gemimizi kurtar.

Veyahut “Stop other Signals” Türkçe’si başka sinyalleri kes demektir.

S.O.S. in asıl açılımına gelir isek hakkında bir çok teori ortaya atılmasına karşın kesin olarak herhangi bir açılımı bulunamayan bir söz dizilimi olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz, hayallerimizi yıkan nokta ise S.O.S. in gerçekten kısaltma olarak herhangi bir anlam taşımamasıdır . Bunun sebebi ise S.O.S. in gerçekten anlamsal bazda bir şeye karşılık gelmemesidir, yani S.O.S. düşünüldüğü gibi bir kısaltma değil tamamen anlamsız ve şans eseri bu şekilde ortaya çıkmış yapısından kaynaklanmaktadır.

Bu harflerin yan yana gelmesiyle birlikte acil durum çağrısının verilmesini sağlayan durum ise S.O.S. in ilk kullanıldığı sırada yaygın olan telegraf ağında yazımının en kolay söz öbeği olmasından kaynaklanmakta. Yani telgraf üzerinden mors alfabesi yardımıyla göndereceğimiz üç çizgi, üç nokta ve üç çizgi kısa yoldan acil durum belirtmenin yolu olarak 1900 lü yılların başında belirlenmiş ve S.O.S. kelimesi günümüzde acil durumları belirtmek için kullanılmaya devam etmiştir.

Yazar Hakkında

Puften Bilgiler

Felsefi yaklaşımlar, gelişen düzen hepimizi bir bilgi gurusu haline getirdi! Eften püften bilgilerin yerine sizlere yararlı olabilmek adına sitemizde kaliteli içeriklere yer vermeye gayret ediyoruz. İyi bloglar!

Yorum bırak