Gündem

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru sonuçları ne vakit açıklanacak?
Sağlık Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarında görevlendirmek üzere, sürekli işçi kadrolarına yapılacak alımlar için başvurular tamamlandı. Personel alımı için süreç tamamlandığında 6 bin 409 sürekli işçi, Bakanlık içerisinde isdihdam edilecek. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru sonuçları ne vakit açıklanacak?

taşra teşkilatı hizmet birimlerinde 4857 sayılı İş Kanunu ve alakalı yönetmelik hükümleri kapsamında İŞKUR üstünden alınacak 6 bin 409 sürekli işçi için başvurular 31 Aralık 2018 – 4 Ocak 2019 tarihleri arasında tamamlandı. Gözler şimdi bahis konusu isdihdam için başvuru sonuçların açıklanacağı tarihte. İşte, konuya ilişkin detaylar…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bir müddet önce müjdelediği, Bakanlığın taşra teşkilatı hizmet birimlerinde isdihdam edilmek üzere sürekli işçi alımı için başvuru sonuçlarının ne vakit açıklanacağı halen belli değil. Kura usulüne bağlı taleplerde, İŞKUR tarafından Sağlık Bakanlığına gönderilmesine müteakip sınava alınacak asıl ve yedek listeler belirlenecek. Bu konuda gelişmeler oldukça aktaracağız.

O KİŞİLERİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEK

İlan edilen kadrolar için yapılacak sınavda başarı göstererek atanmaya hak kazanan adaylar, 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde sürekli işçi olarak isdihdam edilecek.

Her aday, ilan edilen kadrolardan yalnızca bir iş yeri (çalıştırılacağı il) ve bir meslek koluna başvuru yapabildi. Kamu kurum ve kurumlarının alakalı disiplin mevzuatı uyarınca görevinden ya da meslekten ihraç edilenlerin başvuruları kabul edilmeyecek.

YHGM’NİN İNTERNET SİTESİ TAKİP EDİLMELİ

Kura usulüne tabi taleplerden, bilgisayar sistem kurulum bakım tamir ve arıza çözme elemanı, biyomedikal cihaz teknolojileri servis destek elemanı, elektrikçi (genel), güvenlik görevlisi (silahsız), klinik destek elemanı (hastane), şoför (yolcu taşıma), veri giriş kontrol işletmeni ve yardımcı klinik elemanı (diş) mesleklerine ilişkin başvuru listesi, İŞKUR tarafından Sağlık Bakanlığına gönderilmesine müteakip sınava alınacak asıl ve yedek listeler belirlenecek.

Sınava alınacak asıl adayların listesi, İŞKUR’un ilettiği ve talep şartlarına uyan başvuru sahiplerinin tamamının yer aldığı listeler esas alınmak sureti ile münhal kadronun dört katı, öncelik hakkına sahip olarak başvuranların tamamının yer aldığı listeler esas alınmak sureti ile münhal kadronun dört katı olarak noter huzurunda kura ile belirlenecek. Kura ile aynı sayıda yedek adayın adlarını kapsayan liste de oluşturulacak.

Belirlenen asıl ve yedek aday listeleri Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “www.yhgm.saglik.gov.tr” web adresinde ilan edilecek.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kapsamındaki taleplerden, ambulans sürücüsüyle hasta karşılama ve yönlendirme görevlisi meslekleri için KPSS puanı, öncelik hakkına sahip olanlardan ise öncelik hakkı sahipliğine ilişkin belgenin tarihi esas alınmak sureti ile İŞKUR tarafından belirlenerek, Sağlık Bakanlığına bildirilen münhal kadronun dört katı aday listeleri Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “www.yhgm.saglik.gov.tr” web adresinde ilan edilecek.

LİSTELER İL SAĞLIK MÜDÜRLÜLERİ’NE GÖNDERİLECEK

Sağlık Bakanlığı tarafından kura usulü ile belirlenen listeler ile İŞKUR tarafından doğrudan sınava esas bildirilen listeler, il sağlık müdürlüklerine gönderilecek. İl sağlık müdürlüklerince sınava katılacak adaylardan başvuru belgelerini teslim etmeleri istenecek.

İl sağlık müdürlükleri tarafından alakalı belge kontrolü yapılarak talep şartlarına uygun adayların hangi tarihte ve nerde sözlü sınava katılacağı alakalı il sağlık müdürlüğünün web adresinde ilan edilecek. Adaylara herhangi bir yazılı bildirim yapılmayacak ve bu ilan bildirim yerine geçecek.

ADAYLARA SÖZLÜ SINAV YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı birimlerindeki ilan edilen tüm kadrolara iş başvurusunda bulunanlar, il sağlık müdürlükleri tarafından sözlü sınava tabi tutulacak.

Sözlü sınav, adayların başvurdukları hizmet alanına ilişkin mesleki bilgi ve becerilerden, yürütmekle yükümlü olacakları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak yapılacak.

Sözlü sınavda tüm adaylar 100 tam puan üstünden değerlendirilecek. Adayların atanmaya esas başarı puanı ve başarı sıralaması bu puan üstünden belirlenecek.

Adayların sınav yeri, sınav tarihi, sınav sonuçları, itiraz sonuçları, asıl ve yedek aday listeleriyle diğer her türlü duyurular sınavı gerçekleştirecek olan il sağlık müdürlüklerinin web adresinde ilan edilecek.

Adaylar, sınav sonuçlarının ilanından sonra 3 iş günü içerisinde sınav sonuçlarına ilişkin itiraz dilekçelerini sınav kurulu ya da kurullarına sunulmak üzere il sağlık müdürlüklerine yazılı olarak verebilecek.

Sınav kurulu ya da kurullarınca, başarı puanı en yüksek adaydan başlanmak sureti ile kadro sayısı kadar asıl ve aynı sayıda yedek aday belirlenecek.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen “işe göndermede öncelikli olanlar” ibaresindeki hüküm ile KPSS’de başarılı olmak yerleştirmede başvuran lehine tek başına bir hak teşkil etmeyecek.

Atamaya hak kazanan adaylardan doğum, hastalık, askerlik gibi sebeplerle göreve başlayamayacak durumda olanların, bu durumlarını belgelendirerek Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne başvurmaları halinde, diğer atama şartlarını taşımaları kaydı ile göreve başlamalarına engel durumun sona ermesini müteakip en geç 30 gün içerisinde göreve başlamaları sağlanacak.

Benzer Konular :

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Sağlık Bakanlığı Kura Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak İşkur

Sağlık Bakanlığı Kura Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak İşkur

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak