Nasıl Yapılır

Şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?
Doğumsal olarak görülebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen şaşılık, özellikle ergenlik döneminde oldukça can sıkıcı bir durum olabiliyor. Gözün içe, dışa, aşağıya veya yukarıya doğru anormal konum alma durumu olarak tanımlanan şaşılık, genellikle yenidoğan ve erken çocukluk döneminde ailelerin şüphesi üstüne teşhis edilebiliyor. Peki, şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi edilmediğinde görme kaybı ve göz tembelliğine kadar gidebilen sorunlara yol açan şaşılık, doğuştan olabildiği gibi daha sonra 2-3 yaşlarında da ortaya çıkabiliyor. Bazen ise travmaya bağlı ya da başka nörolojik hastalıklara bağlı şaşılıklar da olabiliyor. Şaşılığın tedavisinde erken tanının büyük önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar, şaşılık tedavi yöntemlerinin yaş gruplarına ve şaşılığın durumlarına göre değişebileceğini söylüyor. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında şaşılık hakkında merak edilen tüm ayrıntılar…

Tanımı: Şaşılık, her iki gözün birbiri ile olan paralelliğini kaybetmesidir. Her bir gözde 6’şar adet göz dışı kas bulunur. Bunların birinde ya da birkaçında kuvvet azlığı ya da fazlalığı olması şaşılığa neden olur. Bir göz düz bakarken öteki içe, dışa, yukarı ya da aşağı kayabilir.

Şikayetleri:

Bulanık görme

Çift görme

Baş sızısı

Bulguları:

Gözde paralelliğin kaybolması

Üç boyutlu görüntünün kaybolması

Baş ya da yüzün bir yana dönük olması

Sebepleri:

Şaşılığın oluşmasında tek bir neden yoktur. Sorunlu gebelik dönemi, doğumun sorunlu olması, çocuğun gelişimi, geçirdiği hastalıklar şaşılığa yol açabilir. Şaşılık için genetik yatkınlık da bahis konusudur. Ailede gözünde kayma olan var ise çocuklarda şaşılığın görülme olasılığı artmaktadır. Çocukluk çağı şaşılıklarda önemli risk faktörleri arasında prematürite, prematüre retinopatisi, düşük doğum ağırlığı, nörogelişimsel problemler, Down sendromu varlığı, konjenital katarakt, ptozis, yüksek hipermetropi, optik sinir hipoplazileri, konjenital retinal distrofiler, albinizm ve konjenital nistagmus gibi oküler patolojiler ve kranyosinostozlar sayılabilir.

Çocukluk döneminde kısaca 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda çoğunlukla neden göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma, ateşli bir hastalık ya da bir travma (düşme, ameliyatlar, kazalar) sonrası başlayabilir.

Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir, bu nedenle öfkelerde oluşan felçler de gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve diyabet gibi bazen göze gelen öfkelerde felçler oluşabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Kas felçlerine bağlı gelişen kaymalar çocuklarda göz tembelliği, büyük yaş grubunda çift görmeye neden olabileceği için kesinlikle tedavisi gerekmektedir.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır:

Şaşılık tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerinin yanı sıra ömür boyu sürecek görme azlığı problemleri da oluşabilmektedir. Bazı hastalarda göziçi ya da kafaiçinde sorunlar olabilmektedir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk döneminde çocukların göz şikayeti olmasa bile düzenli olarak kesinlikle uzman bir göz hekimine muayene olması gerekmektedir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır:

Şaşılık bir çok nedenden kaynaklandığı için tedavi de kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Şaşılık her yaşta tedavi edilebilir bir göz problemidir.

Gözlükle Tedavi: Bazı tip şaşılıklar kırma kusuruna bağlı olarak oluşur. Hasta gözlük kullanmaya başlayınca şaşılık düzelir. Bu tip şaşılıklarda gözlük yeterli olmaktadır.

Kapama Tedavisi: Bu tedavi yöntemi hastanın gözünde tembellik var ise uygulanmaktadır.

Ortoptik Tedavi: Bu tedavi her iki gözle görme kabiliyetini ve derinlik hissini kazandırmak maksadı ile göze uygulanan egzersizlerden oluşmaktadır.

Cerrahi Müdahale: Şaşılık ameliyatları büyük çoğunlukla göz küresinin dışında yer alan kaslar üstünde gerçekleşir. Şaşılığın düzeltilmesi ve gözler arasındaki paralelliğin sağlanması için muhtelif teknikler kullanılarak bu kasların güçleri artırılır, azaltılır ya da kasların etki noktaları değiştirilir.

Doğuştan olan kaymalar çoğunlukla gözlük gerektirmeyen, erken dönemde (6 ay – 1 yaş ) ameliyat edilmesi gerekli kaymalardır. Göz kaymaların büyük çoğunluğuysa 2–3 yaş civarında ortaya çıkar ve çoğunlukla gözlükle tam olarak düzelebilir. Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalaraysa cerrahi tedavi gerekir. Şaşılık ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Şaşılıkta erken tanı ve tedaviyle göz tembelliği önlenebilir, 3 boyutlu görme sağlanabilir. Bu nedenle şaşılık şüphesi olan her çocuğun belirli bir yaşa gelmesi beklenilmeden şaşılık uzmanı göz hekimine götürülmesi gerekir.

Botox Tedavisi: Kaymaya neden olan kas içine botilinum toksin enjeksiyonu yapıldığında gözde paralellik sağlanır, tesiri yaklaşık 6 ay kadardır ve daha çok sinir felcine bağlı şaşılıklar gibi özel durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu tarz şaşılıklarda genel eğilim 6–8 ay beklemektir, lakin bekleme döneminde çift görmenin azalması maksadıyla botoks uygulaması yapılabilir.

Tedavi sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir:

Şaşılık için yapılan herhangi bir tedaviden sonra düzenli olarak kesinlikle uzman bir göz hekimine muayene olmak gereklidir. Gözlük numarası kontrollerde düzenlenmelidir. Görme derecesi ölçülmelidir ve görme azlığının tedavisi sürdürülmelidir. Ameliyat sonrası gözlerde paralelliğin devamı takip edilmelidir.

Şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir

Şaşılık Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak