Sağlık

Serebral palsi nedir? Serebral palsi hastalığı semptomları neler?

Serebral palsi nedir? Serebral palsi hastalığı semptomları neler?
Gündemdeki haberlerin arkasından serebral palsi (SP) hastalığına ilişkin bilgiler merak konusu oldu. Tam aydınlatılmamakla beraber prematürite, düşük doğum ağırlığı, enfeksiyon, travma, beyin kanaması, doğumda yaşanan komplikasyonlar ve ilaç/madde bağımlısı anne hamileliği serebral palsinin risk faktörleri olarak sıralanmaktadır. İşte, serebral palsi hakkında ayrıntılı bilgi…

(SP) beynin bir grup nörolojik bozukluklarını içeren geniş bir terimdir. Hayat boyu devam eden bir durumdur ki beyin ve kaslar arasındaki iletişimi etkileyerek bedenin hareket ve duruşunda kalıcı bir eşgüdüm bozukluğuna yol açar. SP, beyinde oksijen açığına yol açan bir vakaın sonucu olabilir.

Serebral Palsiye Neler Yol Açar?

Birçok SP vakasının sebebi bilinememektedir. Ne vakit ki motor işlevleri düzenleyen beyin alanlarının gelişiminde bir anormallik ya da hasar gelişir, o vakit bu bozukluk meydana gelir. Yaklaşık her 1000 canlı doğumun 2 – 3’ünde meydana gelir. Risk faktörleri alttaki gibidir:

Prematürite.
Çok düşük doğum ağırlığı (Özellikle 1000 gramın altındaki bebekler).
Virüsler.
Hamilelik esnasında ilaç ya da madde bağımlılığı.
Enfeksiyon.
Beyin kanaması.
Travma.
Travay ya da doğum esnasında meydana gelen komplikasyonlar.

Serebral Palsinin Semptomları Nelerdir?

SP’nin temel bulguları altta belirtilmiştir. Buna rağmen, her çocuk farklı semptomlar gösterebilir. Çocuğun kollar ve ayaklarında kas gücü kaybı, zayıf motor hakimiyeti ya da spastisite olarak bilinen katılığı olabilir. Asılmış bacaklar ya da sıkılmış yumruk şeklinde kas katılığı da görülebilir. Serebral palsi genellikli altta belirtilen çocuğun sahip olduğu motor işlevlerin türüne göre sınıflandırılır:

Serebral Palsi Tanısı Nasıl Konulur?

SP’nin tanısı fizik muayeneyle konulur. Muayene esnasında doktor, çocuğun doğum öncesi ve doğum öyküsünü tam olarak öğrenir. SP tanısı çoğunlukla çocuk 6 – 12 aylık olana kadar konulmaz. Bu dönem çocuğun yürüme ve el ve baş kontrolü gibi gelişimsel kilometre taşına erişmesi gereken dönemdir. Aşağıdaki tanısal testler dahil edilebilir:

Nörolojik muayene (refleksleri ve beyin / motor işlevlerini değerlendirmek için)
Röntgen – görülemeyen elektromanyetik enerji ışıkları kullanılarak iç dokular, kemikler ve organların filme yansıtıldığı tanısal bir testtir.
Besleme çalışmaları.

Elektroansefalogram (EEG) – kafatasına yerleştirilen elektrodlarla beyinin elektrik faaliyetlerinin sürekli kayıt edildiği bir işlemdir.
Kan testleri.

Yürüyüş incelemeleri (çocuğun yürüyüş şeklini değerlendirmek için).

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) – Organlar ve bedenin içindeki yapılardan detaylı görüntüler oluşturan büyük mıknatıslar, radyo frekanslar ve bir bilgisayarın birleşiminden meydana gelen tanısal bir işlemdir.

Bilgisayarlı tomografi taraması (BT) – bedenin hem horizontal hem de vertikal kesitsel görüntülerini oluşturmak için x – ışınları ve bilgisayar teknolojisinin birleşiminin kullanıldığı tanısal bir görüntüleme yöntemidir. BT taraması, kemikleri, kasları, yağ ve organları içeren bedenin herhangi bir parçasının detaylı görüntülerini gösterir.

Genetik çalışmalar – ailesel geçiş koşullarını değerlendiren tanısal testlerdir.

Metabolik testler – bedenin normal kimyevi işlevlerini devam ettirmesi için gerekli olan özel enzimlerin (örneğin aminoasitler, vitaminler ve karbonhidratlar) eksikliğini değerlendiren tanısal testlerdir.

Benzer Konular :

Serebral Palsi Nedir Serebral Palsi Belirtileri Nelerdir

Serebral Palsi Nedir Serebral Palsi Belirtileri Nelerdir

Ceyda Düvenci Serebral Palsi Cp Hastalığı Hakkında Konuştu

Ceyda Düvenci Serebral Palsi Cp Hastalığı Hakkında Konuştu

Serebral Palsi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Serebral Palsi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak