Nasıl Yapılır

Sıcak havalarda ishal riski artıyor… İshal nasıl geçer?

Sıcak havalarda ishal riski artıyor... İshal nasıl geçer?
Bunaltı sıcaklar ile beraber su tüketimimiz de arttı. Temiz olmayan suları tüketme ishale neden olduğu gibi sıcaklarda çabuk bozulan yemekleri tüketmek de ishalin en büyük nedeni. Peki, ishal neden olur ve nasıl geçer? Yaz aylarında ishalin görülme sıklığının arttığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neşat Bozkurtgil dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

İshal (diyare); sulu dışkılama, dışkı miktarında veya dışkılama sıklığında artmadır. Nedenleriyse çeşitlidir. En sık bakteri, virüs, parazit, mantar gibi infeksiyon etkenleriyle meydana gelir. Diğer sebepler arasındaysa bakteri toksinleri, seyrek de olsa kurşun, civa gibi kimyevi toksinler, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, emilim bozuklukları, besin alerjisi gibi faktörlerin yanı sıra diabet, tiroid hastalıkları gibi metabolik hastalıklar da yer alır. Akut ishaller çoğunlukla iki hafta süreli olmak ile birlikte kronik ishaller aylar, seneler boyu süregelen ishallerdir. İçtiğimiz suyun yanı sıra yediklerimiz de ishale neden olabilir. Özellikle kavun, incir, alkol, çok yemek yeme, kullanılan ilaçlar da ishali tetikleyebilir. İshali engellemek için temiz içme suyu kullanmak, hijyen kurallarına dikkat etmek ve güvenli yerlerden yemek yemek alınacak en önemli tedbirler arasındadır.

YAZ AYLARINDA ARTIYOR

Yaz aylarında ishalin görülme sıklığı artmakla beraber en çok bebeklerde ve çocuklarda görülüyor. Sıvı dışkılama, büyük abdestini tutamama, fazla dışkılama, susuzluk, bulantı ve kusma, yüksek ateş, halsizlik ve karın sızısı ishalin belirtileri arasındadır. Belirtiler ishalin şiddetine göre değişiklik göstermek ile beraber genellikle sıvı kaybı çok olur. Bu nedenle kaybedilen sıvının yerine konması büyük önem taşıyor. Su tüketimi ve sıvı gıdaların tüketimini artırmak ise tedavi aşamasının en önemli noktasını oluşturuyor. Bir günden fazla devam eden yüksek ateş ve şiddetli karın sızısının eşlik ettiği durumlardaysa mutlaka hekime başvurmak gerekiyor.

EN FAZLA BEBEK VE ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

Dünyada her sene milyonlarca çocuk ishale bağlı sebepler yüzünden yaşamını kaybediyor.  İshale karşı tedbir almak büyük önem taşıyor. Anne sütü içerisinde bulundurduğu koruyucu maddeler sayesinde ishale karşı da kalkan görevi görüyor. Bu nedenle anne sütüyle bebeğin beslenmesini sağlamak gerekiyor. Özellikle bebeklere içirilecek suyun kaynatılmasında da yarar var. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

• İçme suyu temiz ve güvenli olmalı 

• Damacana suları küçük hacimli ve cam ambalajlı olmalı. 

• Çiğ sebze ve meyveler bol suyla yıkanmalı ya da sirkeli suda bekletilmeli. 

• Az pişmiş deniz ürünlerinden kaçınılmalı. 

• Pişirilmiş yiyecekler hemen tüketilmeli. Tüketilmeyecek ise soğuduktan sonra hemen ambalajlanarak buzdolabında muhafaza edilmeli. 

• Yiyecekler iyi pişirilmeli. 

• Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı. 

• Oda ısısında krema, mayonez, sütlü tatlı gibi yiyecekler uzun süre bekletilmemeli. 
 

Sıcak havalarda ishal riski artıyor… İshal nasıl geçer?

Rota Virüsü Ishale Neden Olur Mu

Rota Virüsü Ishale Neden Olur Mu

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak