Gündem

Son iki yılda ilaca yapılan yatırım miktarı nedir?

Son iki yılda ilaca yapılan yatırım miktarı nedir?

Türkiye’nin son yıllarda uygulamaya koyduğu her alanda yerlileşme hamlesi meyvelerini veriyor. Bu kapsamda en çok yerlileşmenin olduğu alanların başını sağlık sektörü çekiyor. Hem tıbbi cihaz, hem de ilaç alanında verilen teşviklerle yatırım cazipleştirilirken, milyarlarca liranın da yurtiçinde kalması sağlanacak.

TOPLAM 6 MİLYARLIK YATIRIM

Türkiye’ye karşı yapılan tüm saldırılara karşın firmalar yatırımlarını artırarak devam ettirdi. Buna göre yerelleşme çalışmalarının başladığı 2016 yılından bu yana firmalar 4.5 milyar liralık yatırım yaparak 40 yeni üretim tesisi açarken, mevcut üretim tesislerineyse toplam 47 üretim hattı daha ilave etti. Sadece 2017 senesinde yerli üretilecek ilaçların üretim hatları için firmalar yaklaşık 1.5 milyar lira yatırım yaptı.

261 ÜRETİM TESİSİ

2018 yılı itibarıyla Türkiye’de 89 ilaç üretim tesisi, 11 radyofarmasötik ürün üretim tesisi (görüntülemede kullanılan ilaçlar), 10 hammadde üretim tesisi, 9 insan doku ve hücre merkezi, 94 medikal gaz tesisi ve 48 sekonder ambalajlama yeri olmak üzere toplam 261 yerli tesis bulunuyor.

 

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak