Gündem

Srebrenitsa (Boşnak) Katliamı – Katliamın Görüntüleri

Uzun yıllar Amerika-Rusya arasında süregelen soğuk savaşın devam ettikten sonra da ortaya çıkardığı acıların neredeyse ilkidir Srebrenitsa KatliamiSovyetler Birliğinin dağılmasının ardından Yugoslavya da parçalanmış ortaya çıkan federe devletler bağımsızlıklarını teker teker ilan etmişlerdir. Ancak 2 devlet vardı ki aralarında ki mücadele birbirlerini tanımadıklarını belirtmeleriyle daha fazla kızıştı. 1992 Yılının Şubat ayında referandum ile Boşnakların bağımsızlıklarını ilan etmesinin ardından gerilen ortam Sırpların Saraybosna’yı kuşatmasıyla daha kötü bir hale geldi.

Sırpların Bosna-Hersek Devleti‘ne savaş açmasıyla başlayan savaşın Srebrenitsa ayağında ise Sırplar, Boşnaklar üzerinde büyük soykırımlar uyguladı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Dünya üzerindeki en büyük toplu ölümler Srebrenitsa kentinde yaşandı. Şehiri kuşata Sırp askerler şehir de bulunan kadın ve kızların çoğuna tecavüz edip erkekleri katlettiler. Sadece bir gün içerisinde tam 20 bin Bosna vatandaşı şehri terketmek zorunda kaldı. Yıllar sonra yapılan araştırmalar neticesinde tam 8.372 Boşnak’ın Srebrenitsa da öldürüldüğü ortaya çıktı…

1992 yılında başlayan soykırım 1995 yılına kadar devam etti. Dünya’nın tam ortasında gerçekleşen bu soykırıma batılı ülkeler sessiz kalmayı tercih etmişlerdir.

Srebrenitsa Katliamı

Savaşın başlamasından ardından Boşnak vatandaşlar istemeyerek de olsa Srebrenitsa kentine doğru göç edilmeye zorlanmışlardır. Bunun üzerine ise Birleşmiş Milletler harekete geçerek şehirin güvenliğinin sağlanması adına 400 adet Hollandalı barış gücü askerler kentin girişine koğuşlandırıldı. Şehirde bulunan sayıları tahmini 25 bini bulan Boşnak vatandaşlar bu barış gücü askerleri tarafından Potançiri‘ de bulunan bir akü fabrikasına götürüldü.  Sırp birliklerinin şehri kuşatmasının ardından Hollandalı askerler ile anlaşan Ratko Miladiç isimli Sırp komutan şehri fiilen teslim aldı. Bir fabrikada sıkışmış olan 25 bin mülteci için ise bir insanlık dramı yaşandı. Sırp birliklerinin kente girmesiyle birlikte esir alınan mülteciler kadın ve erkekler olarak ikiye ayrıldı. Erkeklerin çoğu infaz edilirken, kadınlara çeşitli işkenceler uygulandı.

Katliamdan kaçmak için dağlara doğru koşan mültecileri ise tepelere koğuşlandırılmış Sırp keskin nişancılar beklemekteydi. Yaklaşık 12 bin boşnak bu tepelerde keskin nişancılar tarafından karşılandı. 12 bin kişiden yalnızca 3 bini hayatta kalarak tepeyi aşabildi. Srebrenitsa katliamı tarih tarafından ilk kez belgelendirilmiş bir soykırım olarak yerini edinmiştir.

 

Savaşın bilançosu

Savaşın ardından çoğunluğu Boşnak olmak üzere 2 milyon kişi evsiz kalmıştır. Ölü sayısı 312 bin olmakta birlikte, kayıp olarak nitelendirilen insan sayısı ise 27 bindir. Halen bu insanlara resmi olarak ulaşılabilmiş değildir. Ulaşılabilen ceset sayısı ise 20 bin civarıdır. Bunların 18 bininin kimlikleri tespit edilebilmiştir. Bunun sebebi ise cesetlerin genellikle parçalanmış veya yakılmış durumda olmasından kaynaklanmaktadır.

Yazar Hakkında

Puften Bilgiler

Felsefi yaklaşımlar, gelişen düzen hepimizi bir bilgi gurusu haline getirdi! Eften püften bilgilerin yerine sizlere yararlı olabilmek adına sitemizde kaliteli içeriklere yer vermeye gayret ediyoruz. İyi bloglar!

Yorum bırak