Nedir

Srebrenitsa Soykırımı nedir?

Srebrenitsa Soykırımı nedir?
Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın arkasından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımının kurbanları her sene 11 Temmuz’da anılmaya devam ediyor. En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa Soykırımı, aradan 23 sene geçmesine karşın Boşnak halkı için unutulmayan bir dram olarak görülüyor. Peki, Srebrenitsa Soykırımı nedir?

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da, meydana gelen soykırımın acısı, aradan geçen 23 yıla karşın hala taze. Radovan Karadzic ve Ratko Mladic’in emrindeki birliklerin, esir alınan binlerce Boşnak erkeği katlettiğini Srebrenitsa’nın sene dönümü her sene olduğu gibi bu sene da çeşitli törenlerle anılacak. İşte, büyük bir insanlık dramının yaşandığı Srebrenitsa Soykırımı hakkında ayrıntılar…

SREBRENİTSA SOYKIRIMI NEDİR?

Srebrenitsa’nın, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin arkasından Birleşmiş Milletler (BM) içerisindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına müsaade eden Sırplar, enaz 8 bin 372 Boşnak sivili ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın arkasından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tesbitinin arkasından her sene 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor. Potoçari Anıt Mezarlığı’na yapılan törenlerde, bugüne dek 6 bin 575 kurban defnedildi. Soykırımın üstünden geçen 23 yıla rağmen, bazı kurban yakınları hala eşlerini, oğullarını, babalarını ve kardeşlerini toprağa vermek için beklemeye devam ederken, halen yaklaşık bin kurbanın bulunamaması yakınlarının umutlarını tüketiyor.

1995 senesinde Srebrenitsa’da yaşananlar, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından “soykırım” olarak nitelendirilirken, savaş esnasında Bosnalı Sırpların siyasi liderliğini yapan Radovan Karadzic, aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu farklı suçlardan 40 sene hapse mahkum edildi.

ICTY, Srebrenitsa’da işlenen suçlar sebebiyle bugüne dek 15 kişiyi suçlu bularak hapis cezalarına çarptırdı. Öte yandan, kurban yakınlarının 2002 senesinde Hollanda aleyhine başlattığı hukuk mücadelesinde de Lahey’deki bölge mahkemesi Hollanda aleyhine karar verirken, soykırımda yaşamlarını kaybeden üç kişinin ölümünde bu ülkenin sorumluluğu bulunduğu gerekçesi ile kurban yakınlarına tazminat ödenmesine hükmetti.

2007 senesinde Srebrenitsa Anneleri de aynı kapsamda 6 bin mağdur adına Hollanda aleyhine dava açmış, Lahey Bölge Mahkemesi, Srebrenitsa’nın işgali esnasında 300 Boşnak sivilin Sırp askerlerine teslim edilmesinden dolayı Hollanda’yı kısmen suçlu bulmuştu.

Srebrenitsa Soykırımı nedir?

Srebrenitsa Katliamı Nedir

Srebrenitsa Katliamı Nedir

Hollandalı Askerlerin Denetiminde Sırpların Srebrenitsa Katliamı Temmuz Günü Yapılmıştır

Hollandalı Askerlerin Denetiminde Sırpların Srebrenitsa Katliamı Temmuz Günü Yapılmıştır

Srebrenitsa Katliamı Nedir

Srebrenitsa Katliamı Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak