Nedir

TBT ne demek? TBT’nin açılımı ne?

TBT ne demek? TBT'nin açılımı ne?
Instagram kullanan kişilerin kesinlikle gördüğü bir terim olan TBT’nin ne anlama geldiği, bu popüler sosyal medya uygulamasını kullanan yurttaşlar tarafından merak ediliyor. Instagram kullanıcıları tarafından son günlerde en sık kullanılan etiket olan TBT hakkındaki araştırmalar yoğunlaştı. Peki, TBT ne demek? TBT’nin açılımı nedir?

Son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulaması Instagram’la özdeşleşen TBT, sıklıkla gündeme geliyor. Özellikle yeni kullanıcılar Instagram geleneği olan TBT’nin ne anlama geldiğini sorguluyor. İşte, Instagram’da en fazla kullanılan hashtaglerin başında gelen TBT’nin manası ve açılımı…

TBT NE DEMEK?

Instagram’da en çok kullanılan etiket veya bir diğer ifade ile hastag olan TBT ya da #tbt ifadesinin açılımı Throw Back Thursday’dir. Bu ifade bulunulan an ya da gün dışında çekilmiş fotoğraflar için kullanılır. Genellikle eski fotoğrafların kullanıldığı bu etiket ile günde milyonlarca fotoğraf paylaşılıyor. Kelime manası olarak “Perşembeye Doğru” gibi bir manası çıkan TBT, bir deyim olarak anılıyor. Deyim olarak adlandırıldığındaysa “Ne günlerdi” gibi bir mana ortaya koyuyor.

Instagram kullanıcıları perşembe günleri eski bir fotoğrafı nostalji yapmak ve geçmişi yad etmek maksadıyla paylaşırken bu etiketi tercih ederler. TBT’yi bu kadar popüler yapan ise çok sayıda ünlü ismin de bu etiketi kullanmayı tercih etmesi oldu. Sosyal medyada perşembe günleri paylaşılan popüler hashtag, artık o kadar kanıksanmıştır ki TBT’nin yalnızca Instagram değil Facebook ve Twitter gibi diğer platformlarda da kullanıldığı görülmektedir.

Wikipedia’nin referans olarak gösterdiği Sports İllustrated dergisine göre, “nice kicks” adlı bir blog, “throwback Thursday” hashtagiyle her perşembe vintage basket ayakkabıları paylaşmaya başlamıştır ve TBT akımı bu şekilde yayılmıştır. Adeta perşembe günlerinin olmazsa olmazı olan bu hashtag diğer günlerde yalnızca “TB” olarak kullanılır.

TBT ne demek? TBT’nin açılımı ne?

Throwback Thursday Tbt Ne Demek

Throwback Thursday Tbt Ne Demek

Sosyal Medyada Tbt Çılgınlığı Tbt Ne Demek

Sosyal Medyada Tbt Çılgınlığı Tbt Ne Demek

Tbt Ne Demek

Tbt Ne Demek

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak