Nedir

Teff tohumu nedir? Teff tohumu nasıl tüketilir?

Teff tohumu nedir? Teff tohumu nasıl tüketilir?
Görüntüsü ile kinoayı anımsatan teff tohumu, gerek yararları gerekse zayıflatıcı özelliği ile son zamanların gözde yiyeceklerinden biri olmaya devam ediyor. Hollywood’un yıldız isimlerinin de tükettiği teff tohumu, çeşitli şekillerde tüketilebiliyor. Peki, teff tohumu nedir? Teff tohumu yararları neler?

Beyaz, kırmızı ve kahverengi olmak üzere çeşitli türleri bulunan teff, , Kuzey Etiyopya’ya hür bir bitkidir. Tadı kestaneyi anımsatan teff, mangenez, demir, lif, protein, B vitamini ve çinko zengini yiyeceklerden biridir. Dünyanın en küçük tahılı olarak bilinen teff tohumu glutensiz olması sebebiyle özellikle çölyak hastaları için tavsiye ediliyor. Glutensiz olan bu tahil Etiyopya’da ekmek yapımında kullanılır. Bir bardak pişirilmiş teff günlük kalsiyumun yüzde 40’nı ve sekiz temel amino asit ihtiyacını karşılar. 

TEFF NASIL TÜKETİLİR?

Teff tohumunun tek dezavantajı, kinoa gibi aynı şekilde ayırmak yerine pişirildiği vakit birbirine yapışmasıdır. Bu yüzden çorbalar için yoğunluk verici olarak kullanılabilir, bu da çok dolgun zengin bir doku verir. Teff tahılından ekmek ya da salata yapabilirsiniz. Kinoa tariflerini teff tohumu için de uygulayabilirsiniz.

TEFF TOHUMUNUN FAYDALARI

Bütün diğer glutensiz tahılların yanında teff, besleyici kıymeti açısından en etkileyici olan tahıllardan biri. Kalsiyum oranıyla ilk sırada olan teff, ayrıca yüksek demir ve protein oranı ve 8 esansiyel aminoasit içeriğiyle de ilgi çekiyor.

1 fincan pişmiş Teff, 387 mg kalsiyum içeriğiyle günlük gerekli kalsiyum alım miktarının %40’ını karşılıyor. Teff, kan şekerini düzenlemede oldukça başarılı bir tahıl, %20-40 oranında ihtiva ettiği kompleks karbonhidrat içeriği ve düşük glisemik indeksiyle diyabetik bireylerin tüketebilmesi için elverişli bir karbonhidrat kaynağı.

Teff’in küçücük taneleri aslında posa içeriğiyle birçok tahıla meydan okuyabilir. 100 gramında 8 gram posa bulunan teff, barsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminizin daha rahat ve sağlıklı işlemesini sağlıyor.

Tansiyon ve kalp hastalığı olan bireylerin en fazla endişelendiği sodyum içeriği, teff’te hiç dert edilecek bir durum değil. İşlenmemiş teff, düşük sodyum içeriğiyle tansiyon hastalarının da tüketebileceği ideal bir tahıl.

Vejetaryenler, et- süt gibi yiyecekleri tüketmedikleri için çoğunlukla protein alımı konusunda eksiklik yaşarlar. Proteinin eksik alımıysa kısa vadede kas kayıplarına, uzun vadedeyse ciddi sağlık problemlerine yol açar. Ancak 100 gramında 13 gram protein içeriğiyle teff, yalnızca vejetaryenler değil tüm bireyler için proteinden zengin bir kaynaktır.araları ve aday şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır

Teff tohumu nedir? Teff tohumu nasıl tüketilir?

Teff Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir

Teff Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir

Bir Anda Türkiye De Popüler Olan Teff Tohumu Nedir

Bir Anda Türkiye De Popüler Olan Teff Tohumu Nedir

Teff Bitkisi

Teff Bitkisi

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak