Teknoloji

Telefondan Güzel Fotoğraf Nasıl Çekilir – En İyi Telefon Fotoğrafları

Son yıllarda cep telefonlarının kamera özellikleriyle ön plana çıkmaya başladığından beri insanların fotoğrafçılığa olan merakı da giderek artmakta. Eğer siz de fotoğrafçılığa merak salmaya başlayanlardan iseniz, puften.com olarak sizlere fotoğrafçılıkta dikkat etmeniz gereken püf nokları madde madde olarak sıraladık. İyi okumalar. 🙂

 Herşeyin Başı Temizlik:

Tüm gün cebimizde tuttuğumuz ve temizliğine gereken önemi veremeyebildiğimiz telefonlarımız zamanla kirlenebilmektedir. Bu noktada fotoğraf çekmeye başlamadan önce temizliğinden emin olmamız gereken yer ise telefonlarımızın kamera lensleri olacaktır. Bu lenslerin temiz olması fotoğraf kalitemizi bir hayli arttıracaktır.

AutoFocus’dan vazgeçin!

Yeni model akıllı telefonların bir çoğunda bulunan bu özellik sayesinde telefonlarınız size ihtiyaç duymadan otomatik olarak netleme yapmak üzere tanımlanmışlardır. Ancak sizde göz alıcı fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu özellikten vazgeçerek, çekmekte olduğunuz fotoğrafları elle netlemeniz fotoğraf kalitesi açısından sizler için iyi olacaktır. Çok basit olarak ayarlanabilen bu odak ayarı ise çoğu kişinin gözünden kaçan bir detay olarak karşımıza çıkmakta.

Telefonu çift elle tutun.

Telefonların kompakt yapısından dolayı alışılagelmiş bir alışkanlık olarak fotoğraf çekeceğimiz sırada telefonu tek elimizle tutarız. Ancak bu tamamen yanlış bir davranıştır, eğer telefonunuz da ois özelliği yok ise telefonu iki elinizle kavrayarak sabit tutmaya alışmanız gerekmekte.

Sakın Zoom yapmayın.

Dijital zoom özelliği olan telefonlarımızda yapacağımız her yakınlaştırma, kaliteden ve megapixelden verdiğimiz bir ödün olarak karşımıza çıkacaktır. Eğer imkanınız varsa objelere yaklaşmanız sizlere daha iyi bir fotoğrafçılık deneyimi sunacaktır.

Simetri ve Altın Oran

Fotoğrafçılığın ana konularından birisi olan “Altın Oran” fotoğraf çekimlerinizi amatörlükten öteye taşımanız işin gereken püf noktalardan birisi. Altın oranı kişisel telefonlarınız da çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz, bunun için yapmanız gereken şey ekranı üç eş parçaya bölerek çekim yaptığınız sırada çekilecek nesneyi bu üç parçanın ortasına değil de bölümü gerçekleştirdiğiniz parçaların kenar sınırlarına denk getirirseniz sizde Altın Oran a uygun net fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bu kenar çizgileri kameranızın ayarlar bölümünden aktif edilebilen neredeyse her telefona gömülü bir kamera özelliğidir.

Işıklandırma ve Gölgelendirme

Güzel fotoğraflar çekebilmek için en çok htiyacınız olan şey ise doğru ve düzgün bir açıdan gelen yeterli ışık kaynağı olmalıdır, bu kaynağın fotoğraflarına dahil olmasıyla birlikte doğal olarak gölgelendirme de fotoğrafınız da yer alacaktır. Yaygın görüş olarak insanlar çekim yapacakları sırada ışık kaynaklarını arkalarına alarak fotoğraf çekmektedirler ancak bunun yerine ışık kaynağını sağınıza veya solunuza alırsanız çekeceğiniz fotoğlardak netlik daha fazla olacaktır.

Tek açıya bağlı kalmayın!

Telefonlarınızdan fotoğraflar çekindiğiniz sırada telefonu baş hizanızda değil de farklı açılarda tutarak birden çok pozlama yöntemini deneyebilirsiniz. bu şekilde daha göz alıcı fotoğraflar elde etmeniz mümkün. Bunun için fotoğrafları alçaktan çekmeyi veya telefonu yatay tutmayı deneyebilirsiniz.

Zamanlayıcı kullanmayı unutmayın.

Oluşabilecek titreşimlerin kötü etkisinden kurtulmak için zamanlayıcı kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Çoğu kamera bu özelliğe sahip olsada olmayan telefonlar için gerekli marketlerden bunları edinebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Puften Bilgiler

Felsefi yaklaşımlar, gelişen düzen hepimizi bir bilgi gurusu haline getirdi! Eften püften bilgilerin yerine sizlere yararlı olabilmek adına sitemizde kaliteli içeriklere yer vermeye gayret ediyoruz. İyi bloglar!

Yorum bırak