Gündem

TOKİ 50 bin konut projesi bu illerde yapılacak… İşte, başvuru şartları ve illerin listesi

TOKİ 50 bin konut projesi bu şehirlerde yapılacak... İşte, başvuru şartları ve illerin listesi
TOKİ içerisinde 67 ilde yapılacak olan 50 bin sosyal konut projesinin talep toplama süreci devam ediyor. Hangi şehirlerde başvuru alınacağını resmi web sitesi üstünden yayımlayan TOKİ, taksit tutarları ve başvuruların nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verdi. Peki, TOKİ sosyal konut başvurusu nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

‘nin 36 ay içinde teslim etmeyi planladığı 50 bin sosyal konut için başvurular devam ediyor. Belirlenen bankalar üstünden başvuru işlemlerini kabul eden TOKİ, 2+1 ve 3+1 olarak konumlandıracağı evler için talep toplama aşamasına geçti. Peki, 50 bin sosyal konut için TOKİ’ye nasıl başvuru gerçekleştirilebiliyor. İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Konut almak isteyenler için başvuru şartlarını yayımlayan TOKİ, bu kriterleri karşılayan kişilerin müracaatlarını onaylayacak. İşte, başvuru şartları;

Türk yurttaşı olmak ve il sınırları içerisinde enaz bir sene ikamet etmek,
2+1 konutlar için 25 yaşını,
3+1 konutlar için de 18 yaşını doldurmuş olmak.
2+1 konutlar için en çok hane halkı gelirin 4 bin 500 lirayı geçmemesi (İstanbul 4.800 TL)

BAŞVURU HANGİ İLLER İÇİN YAPILABİLECEK?

67 ilde yapılacak olan başvurular hakkında resmi web sitesi üstünden ilanları yayına alan TOKİ, projelerin başvuru ve kura dönemleri hakkında bilgiler verdi. 

HANGİ İLLERDE BAŞVURU YAPILABİLECEĞİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

MÜRACAAT NEREDEN YAPILACAK VE ÜCRETİ NE KADAR?

Müracaat esnasında 2+1 konutlar için 500 lira,
3+1 konutlar için bin lira ön kayıt parası alınacak.

Çeşitli sebeplerle proje gerçekleşmemesi ya da hak sahibi olamaması durumunda bu paralar iade edilecektir.

Talep toplama işlemleri bankalar tarafından yapılacak,vatandaşların TOKİ’ye değil, doğrudan Ziraat ve Halk Bankası şubelerine müracaat etmeleri gerekiyor.

KONUTLAR KAÇ METREKARE OLACAK?

75 ve 85 metrekarelik 2+1 olan alt gelir grubu konutların;

-Fiyatı: 116 bin 400 lira.

-Peşinatı: Yüzde 12 ve 13.968 lira.

-Taksit Miktarı: 388 liradan başlıyor.

-Vade Sayısı da: 240 aya kadar uzuyor.

110 ve 128 metrekare, 3+1 konutların ise;

-Fiyatı:170 bin 720 liradan

-Peşinatı: Yüzde 10 ve 17 bin 072 liradan

-Taksit Miktarı: 759 liradan başlıyor.

-Vade Sayısı da: 180 aya kadar uzuyor.

KONUTLAR 36 AY İÇERİSİNDE TESLİM EDİLECEK

Konutlar, inşaatları da bitirilip en geç 36 ay içerisinde hak sahiplerine teslim edilecek. 2+1 konutların taksit ödemeleri konut teslimlerinden sonra başlayacak. Konut satış vadelerinde faiz uygulanmayacak olup, yalnızca 6 ayda bir memur maaşlarına yapılan zam çerçevesinde artış yapılacak.

EN BÜYÜK PAY İSTANBUL’UN

50 bin sosyal konutun 6 bin 300 adeti İstanbul’da inşa edilecek. 2 bin 934 tanesi Ankara’da, 2 bin 500 tanesi İzmir’de, 2 bin 200 tanesiyse Adana’da yapılacak. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 50 bin projeli sosyal konut projesine 3 gün içerisinde 10 bin 820 kişinin başvurduğunu ve yoğun ilginin olduğunu ifade etti.

Projeyi çok önemsediklerini ve bu yönde çok talep geldiğini dile getiren Bulut, “Öncelikle konutların yapılacağı araziler belirlendi, zemin etütleri ve planlamalar yapıldı. Proje, insanları tabiatla daha çok buluşturan, aile, komşuluk ve mahalle kültürünü yaşatacak ve yardımlaşmayı canlı tutacak, az katlı yatay mimariyi esas alan konutlardan oluşacak. Ayrıca, doğal afetlere dayanıklı, modern yaşamla uyumlu, sosyal donatıları bulunan, alt yapısı, üstyapısı ve cepheleriyle mevcut şehir dokusu ile bütünleşen kısaca çevreye uyumlu konutlar inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

KONUTLARIN YÜZDE 64’Ü ALT GELİR GRUBUNA YÖNELİK

67 ilin dışında kalan diğer 14 ilde de çalışmaların devam ettiğini belirten Bulut, “Arsa üretimi ve proje etüt çalışmaları devam ediyor. Bu konutların tamamı sosyal konut olup, yüzde 64’ü (32.198i) alt gelir grubu yurttaşlarımıza, yüzde 36’sıysa (17. 802) orta gelir grubu yurttaşlarımıza yönelik olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Benzer Konular :

Toki̇ Bin Konut Projesi Başvuru Şartları Neler Tl Taksitle

Toki̇ Bin Konut Projesi Başvuru Şartları Neler Tl Taksitle

Toki̇ Sosyal Konut Hangi Illerde Yapılıyor Bin Konut Için Başvuru Nasıl Yapılır

Toki̇ Sosyal Konut Hangi Illerde Yapılıyor Bin Konut Için Başvuru Nasıl Yapılır

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak