Nedir

Tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?

Tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?
Dünya genelinde yüz binlerce insanın şikayetçi olduğu tripofobi, vakit zaman oldukça sinir bozucu olabilecek bir fobidir. Daha önce tripofobiyi duymayan yurttaşlar da tripofobi hakkında merak ettikleri ayrıntıları webte araştırıyor. Peki, tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?

Tripofobinin ne anlama geldiği özellikle son dönemlerde çok sayıda kişi tarafından merakla araştırılıyor. Bazı insanların âdeta korkulu rüyası olan bu fobi hakkında merak ettikleri sorulara webte cevap arayan yurttaşlar, konu hakkında doyurucu bilgi edinmek istiyor. İşte, “Tripofobi nedir?” sorusunun cevabı…

TRİPOFOBİ NEDİR?

Tripofobi, en sade tanımı ile “delik fobisi” olarak ifade edilebilir. Bu fobiye sahip kişiler, deliklerden ve delikli yüzeylerden hoşlanmaz onlardan rahatsızlık duyurlar. Yunanca (trýpa), kısaca “delik” ve (phóbos), kısaca “korku” sözcüklerinden oluşan “tripofobi” insanların günlük yaşamlarını çok fazla etkilemiyor olması nedeniyle halen bilimsel literatürüne girmemiş olsa da, özellikle sosyal medyada bu durumdan rahatsız kişiler tarafından fobi olarak adlandırılıyor.

Latincede “trypophobia” olarak bilinen bu fobiye sahip olduğunu söyleyen kişi sayısı sosyal medyada hızla artıyor. Bu fobiden muzdarip olduğunu söyleyen kişiler, delikli yüzey gördükleri vakit kaşıntı hissi yaşadıklarını ve rahatsız olduklarını ifade ediyor.

Delikli ve gözenekli yapılara karşı hassasiyet duyan tripofobi sahibi kişiler karınca yuvalarından, çeşitli gözeneklere ve arı kovanlarına kadar aklınıza gelebilecek bir çok delikli şeye karşı hasasiyet duyarlar. Öte yandan her ne kadar bilim adamları bu olguya “fobi” kısaca “korku” demişlerse de, tripofobisi olduğunu düşünen insanoğlu bunu bir korku olarak değil “tiksinme” veya “rahatsızlık duyma” olarak tanımlıyorlar.

Tripofobi, uluslar arası saygın psikiyatri kurumları tarafından bir fobi olarak halen kabul görmediği için net bir tedavi yöntemi de yok. Uzmanlar ise bu korkuyu yaşadığını düşünen kişilerin kesinlikle bir uzmandan yardım almasını öneriyor.

Tripofobi nedir? Tripofobi ne demek?

Delik Fobisi

Delik Fobisi

Delikli Şeylere Bakma Korkusu Tripofobi

Delikli Şeylere Bakma Korkusu Tripofobi

Tripofobi Nedir

Tripofobi Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak