Nedir

Troponin nedir? Troponin neden yükselir?

Troponin nedir? Troponin neden yükselir?
Troponin ne demektir sorusu bir çok kişi tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Kalp sağlığıyla ilgili olan troponin bir tür priteindir. Kalpten kaynaklanan bazı sorunlarda kan dolaşımına salınmaktadır. Peki, Troponin neden yükselir?

Troponin, kalp kasına has bir proteindir. Kalp kası hasarlandığında ya da kalp hücresi öldüğünde kastan kana karışır. Özellikle kalp krizinin belirlenmesinde sık sık kullanılmaktadır.

Kan tahlillerinde ölçülebilen, troponin I ve troponin T adında iki farklı türü vardır. Her iki tür aynı maksatla kullanılsa da troponin T’nin duyarlılığı daha yüksektir.

Normal Değerleri (Referans Aralığı)

Troponin T (TnT) : <2 ng/mL
Troponin I (TnI): < 0.03 ng/mL

Not: Referans aralığı laboratuvara göre farklılık gösterebilir.

Troponin Yüksekliği

Kalp kası hasarlandığı vakit kandaki seviyeleri yükselir.

Troponin T yüksekliği (TnT): Kalpte hasar gelişmedikçe kanda bulunması beklenilmez. Kalp hasarı geliştikten yaklaşık 1-3 sonra yükselmeye başlar ve 10-14 gün boyunca yüksek seyreder. Yani kalp krizi geçiren birinin 1 hafta sonra bakılan tahlillerinde gene bu testin yüksek çıkması beklenir. TnI’ya göre daha duyarlı bir testtir.

Troponin I yüksekliği (TnI): Kalp krizinden ya da kalp hasarından yaklaşık 2-6 saat sonra yükselir ve ortalama 7 gün boyunca yüksekliğini korur.
Yüksekliğe neden olabilen hastalıklardan bazıları şunlardır.

Kalp krizi

Kalp damarında tıkanma sonucunda kalp kası beslenemez ve ölür. Yani kalp kasında hasar gelişir. Böylece kalbe has olan bu protein kana geçer ve kan seviyeleri yükselir. En sık şu belirtiler eşlik eder:

Göğüs sızısı: Özellikle göğüste yeri tam tarif edilemeyen baskı tarzında, ezici ya da yanma tarzında ağrı görülür. Ağrı kola, sırta, boyuna ve çeneye yayılabilir.
Ağrıya eşlik eden solunum darlığı
Kolda, boyunda ya da çenede ağrı
Sırt sızısı
Mide sızısı
Ağrıya eşlik eden terleme, bulantı ve kusma
Bayılma

Troponin nedir? Troponin neden yükselir?

Troponin T Ve I

Troponin T Ve I

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak