Nedir

Türbülans nedir ve nasıl oluşur?

Türbülans ne demektir ve nasıl oluşur?
Türbülans, hava yolu nakliyatçılığında karşılaşılan terimler arasında yer almaktadır. Yaşanması halinde kaptan pilot tarafından uçak içinde bulunan yolculara bildirilen türbülans, mantık olarak suyun içinde oluşan girdaplara benzetilebilmektedir. Peki, türbülans ne demektir ve nasıl oluşur? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

, uçak seyahatlerinde karşılaşılan ve herhangi bir ölçümünün mümkün olmaması sebebiyle ne vakit ortaya çıkacağı kestirilemeyen tabiat olayıdır.

Türbülans en basit şekli ile düzensiz hava hareketi olarak tanımlanabilir. Güneş’ten gelen enerjideki değişimler sebebiyle hava basıncında ortaya çıkan farklılıklar, farklı hızlarda hareket eden hava kütleleri, havanın bir dağ kütlesi çevresindeki hareketi, fırtınalar, jet akımları gibi farklı sebeplerle oluşabilir. Türbülans suyun içerisinde oluşan girdaplara benzetilebilir.

Normal bir tabiat olayı olması ve sıklıkla görülmesine karşın bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Çünkü türbülans açık ve bulutsuz havalarda da ortaya çıkabilir, çoğunlukla tahmin edilmesi ve uçakların radarları tarafından belirlenmesi mümkün değildir. Genellikle yüksek irtifalarda görülür. Bu nedenle uçaklar beklenilmedik şekilde türbülansa girebilir ve bu durum emniyet kemerlerinin takılı olmadığı durumlarda yolcuların yaralanmasına neden olabilir.

Uçağın türbülanstan nasıl etkilendiği türbülansın yoğunluğuna, uçağın büyüklüğüne ve irtifasına göre değişir. Türbülans uçağın hızında ve irtifasında ani değişikliklere neden olabilir. Yüzlerce kilometre hızla hareket eden bir uçağın hızındaki ve irtifasındaki küçük bir değişim ciddi sallantılara neden olabilir.

Ancak zamanımızda kullanılan çağdaş uçakların türbülans sebebiyle düşme olasılığı çok düşük. Ancak özellikle emniyet kemerlerinin takılı olmadığı durumlarda ciddi yaralanmalara ve seyrek de olsa ölümlere neden olan sonuçları olabiliyor.

Benzer Konular :

Türbülans Nedir Nasıl Oluşur

Türbülans Nedir Nasıl Oluşur

Türbülans Nedir Türbülans Nasıl Oluşur

Türbülans Nedir Türbülans Nasıl Oluşur

Yazar Hakkında

Eften Püften

Yorum bırak