Nasıl Yapılır

Uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl geçer?

Uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl geçer?
Tıp literatüründe “herpes simplex” olarak bilinen bir hastalık olan uçuk, dudaklarda ve ağız çevresinde önce bir kaşıntı arkasından bir kabarcıkla ortaya çıkıyor. Birçok kişinin çok yaşamı boyunca sıklıkla karşılaştığı bu problem, insanların yaşam kalitesini düşüren bir durum olarak ilgi çekiyor. Peki, uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl geçer?

Bir çeşit enfeskiyon olan uçuk hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yurttaşlar webte ‘Uçuk neden çıkar?’ ve ‘Uçuk nasıl geçer?’ sorularına cevap arıyor. İşte, toplumda sık sık karşılaşılan uçuk hakkında merak edilen ayrıntılar…

UÇUK NEDEN OLUR?

Ağız çevresi ve dudaklarda görülen, içi sıvı dolu yara kabarcıkları şeklinde olan uçuğun, çıkmasından bir çok farklı neden vardır, özellikle bağışıklık sistemi zayıfladığında uykusuzluk veya yorgunluk halinde, vücuttaki uçuk virüsü tekrardan aktifleşebilir. İşte uçuğa neden olan etmenler;

Yoğun stres

Aşırı heyecan ve korku

Soğuk algınlığı ve grip

Ultraviyole ışınlar ve aşırı güneş ışınları aşırı derecede maruz kalma

Yorgunluk ve uykusuzluk

Bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi

Hormonal değişimler

Yetersiz ve dengesiz beslenme

UÇUK NASIL GEÇER?

Günümüzde uçuk tedavisinde kullanılan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engelleyerek, uçuk çıkan bölgeyi tedavi eder. İlaçların yanında uçuk tedavisinde kullanılan bazı doğal yöntemlerde vardır. Örneğin uçuğun üstüne buz koyun ve ara ara bunu yineleyin. Bu uçuğun sızısını azaltmada ve tesirini kırmada yardımcı olacaktır.

Uçuk tedavisinde etkili başka yöntemde ise  “sarımsak” kullanmaktır. Sarımsak ile uçuk üstüne fazla bastırmadan ufak dokunuşlar ve masaj benzeri hareketler yapın ve sarımsak suyunun her yere dağıldığından emin olun. Bu yöntemi sık sık uyguladığınız taktirde uçuğun iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Misket limonu da uçuk tedavisinde kullanılan etkili doğal bir yöntemdir. Günde üç kere doğrudan uçuğun üstüne bir kaç damla damlattığınız taktirde, uçuğun tedavi olmaya başladığına tanık olacaksınız. Bal da sirke de uçukla savaşmaya yardımcı bir özellik taşır. Bir yemek kaşığı balı biraz sirke ile karıştırıp bir pamukla uçuğun olduğu bölgeye sürün, bunu birkaç kez uygulayın.

Uçuk neden çıkar? Uçuk nasıl geçer?

Uçuk Hastalığı Nedir Nasıl Geçer

Uçuk Hastalığı Nedir Nasıl Geçer

Uçuk Nedir Uçuk Neden Çıkar

Uçuk Nedir Uçuk Neden Çıkar

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak