Nedir

Ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?

Ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?
Birçok insanın dert yandığı ve özellikle yetişkinlerde görülen bir sağlık sorunu olan ülser, yaşam kalitesini düşüren bir mide hastalığı olarak ilgi çekiyor. Ülser problemini yaşayan yurttaşlar ve bu hastalığın belirtilerinin kendilerinde olduğunu düşünen yurttaşlar da ülser hakkında araştırma yapıyor. Peki, ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?

Tanımı: Midede, midenin iç yüzeyini kaplayan mukozanın (mide zarının) aşınması sonucunda değişen derinlik ve büyüklüklerde oluşan, üstünde cerahat bulunan yara demektir.

Şikayetler: Mideye  karın bölgesinde ağrı, acıma, yanma hissi, ağrı özellikle bazan açlıkta artış gösterir ve sırt bölgesine yayılır

Bulguları: Olabilir. Bulantı kusma eşlik edebilir. Şiddetli durumlarda kusma ile ağızdan kan gelmesi, karın bölgesine bastırılınca oluşan ağrı, bulantı kusmaya bağlı belirtiler, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, tansiyonda düşme, siyah renkli dışkılama, çarpıntı, solukluk, pek çok zaman hastanın şikayetleri haricinde muayene bulgusuna rastlanmaz

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Mide ülserinin kesin tanısı endoskopik incelemeyle konur.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır:  Öncelikle ülsere yatkınlık oluşturan düzensiz beslenme, sigara, alkol ve ağrı dindiricilerden uzak durulmalıdır. Doktorun önerdiği ilaçlar uygun dozda ve zamanda kullanılmalıdır. Mide ülseri ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Kötü alışkınlıklar terk edilmeli, şikayetler nüks ettiğinde aynı ilaçları kullanmak yerine kesinlikle doktoruyla görüşmesi ve ileri inceleme yapılması istenmesi halinde tavsiyelere uyulması gerekir.

Mide ülserinin kötü huylu ülser olmadığı kanıtlanmalı, kansızlık, kilogram kaybı, sürekli kusma, erken doyma ve 45 yaşından sonraki yaşlarda başlayan mide şikayetleri halinde mutlaka uzman hekime muayene olunması gereklidir.

Ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?

Ülser Nedir Ülser Neden Oluşur Belirtileri Ve Tedavisi

Ülser Nedir Ülser Neden Oluşur Belirtileri Ve Tedavisi

Ülser Ülser Tedavisi Ülser Hakkında Detaylı Bilgi

Ülser Ülser Tedavisi Ülser Hakkında Detaylı Bilgi

Midede Yara

Midede Yara

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak