Nedir

Vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?

Vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?
Birçok bayanın yaşamı boyunca enaz bir defa karşılaştığı vajinal enfeksiyonlar, tedavi edilmediği taktirde kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabilmektedir. Bu sorunla karşılaşan bayanlarda, vajinal enfeksiyon hakkında bilgi almak adına araştırma yapıyor. Peki, vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?

Kadınlarda oldukça sık rastlanılan vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler, çoğunlukla genital bölgede meydana enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu enfeksiyonlaraysa birden fazla neden zemin hazırlamaktadır. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında “Vajinal enfeksiyon nedir?” ve “Vajinal enfeksiyon neden olur?” sorularının cevabı…

Tanımı: Üreme sisteminin sağlığını koruyabilmek için genital organlarda oluşan enfeksiyonların erken tanınması ve erken tedavi edilmesi gerekir. Genital organlarda çok sık karşılan enfeksiyonlar kişiye ciddi manada rahatsızlık vermekte ayrıca yaratabileceği kalıcı hasarlarla gelecek dönemlerde kısırlığa bile neden olabilmektedir.

Şikayetleri: Vajinal enfeksiyona maruz kalan bayanlarda oluşan en önemli şikayetler yanma hissi, kaşıntı, kokulu ve koyu kıvamda akıntı, cinsel beraberlik anında ağrı ve kaşıntıya bağlı gelişen tahriş olarak sıralanabilir. Enfeksiyonlar mantar, bakteri ve parazitler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Mantar sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonlar çoğunlukla gebelik döneminde, sürekli antibiyotik kullanan kişilerde ve doğum kontrol hapı kullananlarda daha sık oluşur. Bunların yanı sıra diabet hastalarında da sık sık karşılaşılır.

Bulgular-Tanı-Tedavi: Mantar sebebiyle ortaya çıkan vajinitler beyaz renkli ve peynir kıvamında olur. Vajinal mantar enfeksiyonları erkekten bırakılan spermin bayan yumurtasına ulaşmasını engeller. Ayrıca vajinanın yapısını değiştirerek spermin canlılık süresini azaltır. Mantar enfeksiyonları bayanlarda görülebileceği gibi erkeklerde de görülebilir. Erkeklerde sperm kalitesini ve hareketliliğini azaltır. Mantar enfeksiyonları doğru ilaç tedavisiyle kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Bakteri sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonlarda sarı renkli ve kötü kokan vajinal akıntı oluşur. Bu tür enfeksiyonlar erkeklerde de ortaya çıkabilir. Fakat erkeklerde herhangi bir şikayete yol açmaz. Enfeksiyon vajinanın yapısını değiştirerek erkekten gelen spermin hareketini ve kalitesini olumsuz etkileyerek hamilelik için döllenmeyi engeller. Döllenme gerçekleşse bile düşük riskini azaltır. Yine antibiyotik tedavisiyle kontrol altına alınabilir.

Vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?

Vajinal Enfeksiyon

Vajinal Enfeksiyon

Kadınlarda Vajinal Mantar Tedavisi Için Tavsiyeler

Kadınlarda Vajinal Mantar Tedavisi Için Tavsiyeler

Mantar Enfeksiyonlarına Candida Adı Verilen Bir Tip Fungus Neden Olur

Mantar Enfeksiyonlarına Candida Adı Verilen Bir Tip Fungus Neden Olur

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak