Nedir

Vitiligo nedir? Vitiligo belirtileri ve tedavisi

Vitiligo nedir? Vitiligo belirtileri ve tedavisi
Dış derinin renk kaybına uğraması ile oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığı olan vitiligo, bağışıklık sisteminin yanlış programlanarak, ciltte bulunan dost melanositlerin görevinin sınırlanması ile ortaya çıkıyor. Vatandaşlar  da bu hastalık hakkında bilgi almak adına webte araştırma yapıyor. Peki, vitiligo nedir? Vitiligo belirtileri neler?

Halk arasında beyaz leke veya ala olarak bilinen vitiligo hastalığının toplumda görülme sıklığı % 1 ila 4 arasında bulunuyor. Bu hastalığa yakalanan kişilerde, problemli bölgelerde cilde rengini veren melanositlerin sınırlanması sebebiyle cilt, tüyler ve kıllar beyaza dönüşüyor. İşte, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bilgiler ışığında ‘Vitiligo nedir?’ sorusunun cevabı…

Tanımı: Ciltte beyaz leke olarak bilinir. Deride tebeşir ya da süt beyaz renkte, yuvarlak ya da oval, keskin sınırlı yama tarzında lekelerle seyreden bir hastalıktır.

Şikayetleri: özellikle kozmetik sebeplerle hastalar başvururlar

Bulguları: Nokta kadar küçük veya avuç içi kadar büyük olabilir. Genellikle simetriktir. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar: yüz, eller, kollar, bacaklar ve genital bölgedir. Vitiligoyla birlikte tiroid, diabet ve bir tür anemi olan pernisiyöz kansızlık gibi hastalıklar olabilir ve araştırmak gerekir.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Vitiligo tanısı deri hastalıkları uzmanları tarafından rahatlıkla konulur. Çok beyaz tenli hastalarda tam emin olunamıyorsa Wood lambasıyla muayene edilerek karar verilebilir. Basit ve masrafsızdır. Biyopsi çok seyrek gerekir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Vitiligoda tedavide maksat renk hücrelerinin tekrar normal çalışmasını sağlamaktır. Kremler, ultraviyole (ışık) tedavileri, bazı ağızdan alınan ilaçlar zamanımızda en sık kullanılanlardır. Her tedavi, her hasta için uygun değildir. Hastanın yaşı, hayat tarzı, vitiligonun tipi ve yaygınlığı, bulunduğu bölge, hastalığın aktivitesi, tedavinin yarar-zarar oranının bilinmesi tedavinin seçiminde etkilidir. Erken teşhis ve tedavi daha başarılıdır. Halen yeni tedaviler üstünde çalışılmaktadır; bu yeni ve etkili tedavilerden biri lokal ultraviyole B (UVB) tedavisidir. Bu tedaviyi artık Türkiye’de de uygulanmaktadır

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: güneşe maruz kalmak ve bronzlaşmak vitiligoyu belirginleştirir. Ayrıca vitiligolu deride güneşe karşı doğal savunma kabiliyeti kaybolmuştur. Bu alanlarda rahatlıkla güneş yanığı gelişebilir. Güneş yanığı yeni vitiligo alanları gelişmesine neden olabilir. Bu sebeplerle enaz 15 faktörlü birgüneş koruyucu sürekli kullanılmalı ve uygun giysiler giyilmelidir.

Vitiligo nedir? Vitiligo belirtileri ve tedavisi

Vitiligo Nedir

Vitiligo Nedir

Vitiligo Vitiligo Belirtileri Vitiligo Hakkında Detaylı Bilgi

Vitiligo Vitiligo Belirtileri Vitiligo Hakkında Detaylı Bilgi

Vitiligo Tedavisi Nedir

Vitiligo Tedavisi Nedir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak