Teknoloji

Yapay Zeka Nedir? Nerelerde Kullanılır ?

 Hakkında kimilerinin komplo teorileri ürettiği, araştırmalarını arkalarına devletleri alarak devam eden firmaların yürüttüğü yapay zeka teknolojisine puften.com olarak yakından bakmak istedik. Bu yazımızda sizlere yapay zekalar olarak nitelendirilen soyut teknolojinin günümüzde ve gelecekte nasıl işlevlerde kullanabileceğimize bir göz atacağız. Karşınızda 21. yüzyıl da yapay zekaların bilinmeyen dünyası… 

 

Yapay zekanın tanımına baktığımız zaman kabaca, bu teknolojinin asıl kullanım alanının tamamen insanlar tarafından geliştirilmiş cihaz ve makinelere yüklenen ve kendi zihinsel gelişimini doğal yollarla geliştiremeyen sayısal verilerle oluşturulmuş bir akıl olarak nitelendirildiğini görebiliriz.

Bahsedilen bu cihazlara input edilen bu sayısal akıl sayesinde cihazlar karşılaştırdıkları sorunlar karşısında öğrenme bazlı olarak çözümler üretmeye başlar. Her hangi bir şekilde kısıtlayamacağımız bu öğrenme işlemi yapay zekanın sınırlarının da olmadığını gözler önüne sermekte. Ancak gün geçtikçe yapay zekaların kapsamına aldığımız bazı teknolojiler bu kapsamdan dışarı çıkarılmaktadır. Bunlara örnek olarak optik karakter tanıma özelliği zamanla alışık olduğumuz bir teknoloji haline gelerek yapay zeka kavramından uzaklaşmıştır.

Geçmişten Günümüze Yapay Zeka Kavramı

Temellerinin 1956 yılına dayandığı yapay zeka konusu o zamanlarda çok büyük tartışmalara sebep olsada zaman içerisinde bu tartışmaların azaldığını ve yapay zeka hakkında yapılan çalışmaların ise durma noktasına geldiğini görmekteyiz. Yapay zeka kışı olarak nitelendirilen bu dönemde yapay zekaların fonlama eksiliği neden gösterilerek oluşan ilginin kaybedildiği anlaşılmakta.

Yapay zekaların geliştirilmesinde ana sorun olarak nitelendirildiğimiz şeyler arasında ise bilgi planlama, kendi kendine öğrenme, dil işleme, algısal ve nesnel olarak nesneleri tanımlayabilmektir. Matematiksel optimizasyonlar, istatiksel hesaplamalar ve iktisadi olayların çoğunda etkin olarak kullanılabilmektedir.

Yapay zekaların asıl çıkış mantığı ise insan zekasını mükemmel bir biçimde taklit etmeye yönelik eğilimden kaynaklanmaktadır.

21. yüzyıla gelindiğinde ise bir çok spor müsabakasında yapay zekanın etkin bir rolü olduğunu görebilmekteyiz. Ayrıca gelişmekte olan akıllı telefonlarda ve birçok teknolojik aletlerde yapay zekaya geçiş sürecinin başlamasıyla yapay zekalar hayatımızın önemli bir bölümüne etki etmeye başlamıştır.

Yapay zekaların bu umut veren gelişmelerine karşı olarak ise bu hızlı yenilenmeye insan zekasının uyum sağlayamacağı ve ilerleyen zamanlarda yapay akılların insan zekasından üstün bir hale gelmesinin muhtemel olduğunu öngören bilim adamları da mevcut. Bilim adamlarının bu tartışmaları etkisiyle birlikte sinema sektöründe bu konuyu işleyen yapay zekaların oluşturabileceği tehditler hakkında her geçen gün yeni filmler çekilmekte.

Yapay zekaların gelecekte insanlık için tehdit oluşturabileceğini söyleyen bilim adamları arasında Elon Musk ve Stephen Hawking bulunmakta.

 

Yazar Hakkında

Puften Bilgiler

Felsefi yaklaşımlar, gelişen düzen hepimizi bir bilgi gurusu haline getirdi! Eften püften bilgilerin yerine sizlere yararlı olabilmek adına sitemizde kaliteli içeriklere yer vermeye gayret ediyoruz. İyi bloglar!

1 Yorum

Yorum bırak