Nasıl Yapılır

Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl alınır?

Yeni kimlik belgesi başvurusu nasıl alınır?
Kimlik kartı başvurusu yurt içerisinde, Genel Müdürlük internet portalı üstünden veya Çağrı Merkezi aracılığı ile randevu alınarak ya da randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurtdışındaysa dış temsilciliklere yapılır. Peki yeni kimlik kartları nasıl alınır? başvuru nasıl olmalıdır?

Kimlik kartı başvurusu nüfus cüzdanı / kimlik kartı, uluslar arası aile cüzdanı, pasaport, ehliyet veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden veya https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet portalı üstündeki T.C.Kimlik Kartı Randevu Sisteminden rendevu alınarak yapılmaktadır.

Genel Müdürlük https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet portalı veya Alo199 Çağrı Merkezi dışında randevusuz olarak da yurt içerisinde nüfus müdürlüklerine, yurtdışındaysa dış temsilciliklere kimlik belgesi müracaatı yapılabilir.​

Kimlik Kartında kullanılacak fotoğraf nasıl olmalıdır?

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gerekmektedir.

Kimlik kartı başvurusunda kişinin ibraz ettiği fotoğraf taranarak sisteme kaydedildikten sonra başvuru sahibine iade edilir. Fotokopi ya da bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

Nüfusa kayıtlı olunan yer, medeni hal, kan grubu ve din bilgisi gibi bilgiler kart üstünde neden yok?

Kişilerin nüfus vakalarıyla ilgili yapılan işlemler anlık olarak KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) üstünden Kimlik Paylaşım Sistemini kullanan kurum ve kuruluşlarla paylaşıldığından ve kurum ve kuruluşlarda T.C.kimlik numarasıyla iş ve işlemler yürütüldüğünden kimlik belgesi yüzeyinde nüfusa kayıtlı olunan yer, medeni hal, kan grubu ve din bilgisi gibi bilgiler kart üstünde bulunan yonga içerisinde yer almaktadır.

Başvuru sırasında neler yapacağım ve işlemler ne kadar sürüyor?

Başvuru sırasında İlçe Nüfus Müdürlüğü çalışanı gerekli yönlendirmeleri yapar. Başvuru esnasında nüfus müdürlüklerinde kimlik ve adres bilgileri kontrol edilerek, gerek görülürse güncellemeler gerçekleştirilir.

İmza ve fotoğraf formuna imza alınır, fotoğrafı taranır ve biyometrik veriler (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınarak başvuru formunun çıktısı ilgiliye onaylatıldıktan sonra veri tabanına kaydedilerek başvuru işlemi tamamlanır.

Bu sırada teslim edilen PIN zarfında bulunan 6 haneli şifrenin saklanması önemlidir. PIN kodu, kimlik belgesi teslim edilinceye kadar aktive olmaz ve ilçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KİOSK’lar kullanılarak değiştirilebilir.

Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl alınır?

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

E Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılacak

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak