Nedir

Zona Hastalığı nedir? Zona Hastalığı belirtileri nelerdir?

Zona Hastalığı nedir? Zona Hastalığı belirtileri nelerdir?
Zona, yarattığı etkiler sebebiyle bir çok kişinin merakla araştırdığı hastalık türleri arasında yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin önem arz ettiği Zona Hastalığı’nda, stres gibi faktörler bu hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir. Peki, Zona hastalığı ne demektir ve belirtileri nelerdir? İşte, merak edilen hastalık türü hakkında bazı bilgiler

Genelde kaşıntı, ağrı ve kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkan Zona Hastalığı, bağışıklık sisteminin çökmesinden yararlanmaktadır.

Halk arasında gece yanığı olarak bilinen Zona herpes zoster virüslerinin neden olduğu ciddi bir deri hastalığı sebebidir. Diğer bir adı de kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, travma, stres, Üzüntü Depresyon ve Bağışıklık sistemini düşüren faktörler zona geçirilmesine neden olabilir. Zona hastalığı virüsünü uyandırıp aktifleştiren neden bilinmemektedir. Vücudun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük virüsün artmasına ve sinir boyunca deride yayılmasına neden olur. Çocuklar bile Zona geliştirebilmesine rağmen, çoğunlukla 50-60 yaşın üstünde insanlara zona hastalığı sık sık rastlanır.

Bu hastalığı, travma, stres gibi faktörler geçirilmesine neden olabilir. Su çiçeği (Herpes Zoster) bu hastalığı geçiren aşağı yukarı herkes ve çoğunlukla ergen yaş sonrasında (60-65) yaş üzeri insanlarda görülen bir hastalıktır. Zona hastalığı en çok vücudun sırt, göğüs, boyun, bel, karın, yüz, kafa ve kalça bölgelerinde ortaya çıkan şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır.

Şikayetleri ve Bulguları: şiddetli ağrı ve deride yanık benzeri kızarıklık ve kaşıntı

Tanısı için neler yapılmalıdır: Bir Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ya da Dermatoloğa muayene olunmalıdır.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Antiviral tedavi yanında şiddetli ağrı için ağrı dindiriciler verilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır.

Zona Hastalığı nedir? Zona Hastalığı belirtileri nelerdir?

Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Zona Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir Bitkisel Tedavisi Var Mıdır

Zona Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Zona Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Yazar Hakkında

Eften Değil Püften

Yorum bırak